Ακόμα δύο πολύτιμους βαθμούς απώλεσε στο γήπεδο της Λεωφόρου ο Παναθηναϊκός, αυτή τη φορά κόντρα στην Κηφισιά. Οι Πράσινοι έδειξαν να βραχυκυκλώνουν σε μία φάση, αυτή της αποβολής του Σένκεφελντ στο 64’ και προτού συνειδητοποιήσουν τι συνέβη, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν, ισοφαρίζοντας για το τελικό 1-1.

Και όμως, η εικόνα του αγώνα από το πρώτο δευτερόλεπτο ήταν ξεκάθαρη: ο Παναθηναϊκός με συντριπτικά ποσοστά κατοχής μπάλας προσπαθούσε να «ξεκλειδώσει» τη μαζική άμυνα της Κηφισιάς που αγωνίστηκε με 11 ποδοσφαιριστές πίσω από τη μπάλα. Μοιραία αυτό έφερε πίεση στην περιοχή των φιλοξενούμενων και προϊόντος του χρόνου χρειάζονταν η στιγμή που θα έφερνε το γκολ.

Αυτό συνέβη εν τέλει στο 37ο λεπτό όταν ο Ιωαννίδης βγήκε μακριά από τη μεγάλη περιοχή, υποδέχθηκε ωραία τη μπάλα, γύρισε μέτωπο στην εστία και πάσαρε κάθετα στον Παλάσιος, με τον Αργεντινό να μπαίνει στην περιοχή από δεξιά και με τη σπεσιαλιτέ του, το διαγώνιο σουτ, σκόραρε!

Νωρίτερα οι Πράσινοι είχαν δύο – τρεις καλές στιγμές με αποκορύφωμα αυτή του 32ου λεπτού όταν ο Κώτσιρας πάσαρε κάθετα εξαιρετικά στον Ιωαννίδη, όμως απέναντι από τον Αναγνωστόπουλο, σούταρε για να βάλει σωτήρια την προβολή ο Μποτία και να απομακρύνει τη μπάλα σε κόρνερ.

Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε αναλλοίωτο με την Κηφισιά να μην δείχνει καμία διάθεση να επιτεθεί, αναζητώντας κάτι απρόσμενο για να ισοφαρίσει. Οι Πράσινοι συνέχισαν να πιέζουν και έφτασαν σε δεύτερο γκολ με τον Παλάσιος έπειτα από όμορφο συνδυασμό με τον Λημνιό. Όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μετά από υπόδειξη του VAR. Αντί να γίνει το 2-0, ήρθε λίγες στιγμές αργότερα, στο 64’ η φάση που άλλαξε τη ροή του αγώνα. Σε μία βαθιά μπαλιά προς την περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Τετέι πρόλαβε να «τσιμπήσει» τη μπάλα και ο Σένκεφελντ τον βρήκε με το πόδι στο κεφάλι, ανατρέποντάς τον. Ο διαιτητής έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα στον αρχηγό της ομάδας μας και οι ισορροπίες άλλαξαν. Τρία λεπτά αργότερα σε μακρινό και φαινομενικά ακίνδυνο σουτ του Μιλίσεβιτς, ο Αράο με το κεφάλι έστειλε κατά λάθος τη μπάλα στα δίχτυα του Τριφυλλιού.

Το σοκ ήταν μεγάλο για τους Πράσινους, αφού πλέον είχαν να πετύχουν δεύτερο γκολ, έχοντας αριθμητικό μειονέκτημα. Ο αγώνας απέκτησε χαρακτήρα γκραν γκινιόλ, με τον Παναθηναϊκό να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 85’ σε τετ α τετ του Ιωαννίδη. Στις καθυστερήσεις η Κηφισιά είχε τη δική της στιγμή με τον Μπιφουμά να διασχίζει μόνος το μισό γήπεδο αλλά ο Λοντίγκιν αρχικά απέκρουσε το σουτ του και στη συνέχεια ο Ούγκο έσωσε στη γραμμή.

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης (90+1’ Αϊτόρ), Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς, Κώτσιρας, Πέρεθ (67’ Ούγκο), Μπακασέτας (77’ Μαντσίνι), Παλάσιος, Ιωαννίδης (90+2’ Βιλένα), Λημνιός (77’ Γερεμέγεφ).

Κηφισιά: Αναγνωστόπουλος, Τεϊσέιρα, Μποτία (74’ Πάρρας), Τσάπαν (16’ λ.τ. Βαφέας), Μιλίσεβιτς, Τσανάτζια, Πρίτσας (46’ Γιόβαντσιτς), Μπαρμπόσα (62’ Μπιφούμα), Κλωναρίδης, Μενέντες, Οζέγκοβιτς (62’ Τετέι).