Την ευκαιρία να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα από το γήπεδο της Τούμπας και το ματς με τον ΠΑΟΚ απώλεσε ο Παναθηναϊκός. Οι Πράσινοι είχαν εκτός από τους Θεσσαλονικείς να αντιμετωπίσουν και δύο πολύ σημαντικά προβλήματα τραυματισμών. Οι δύο αρχηγοί της ομάδας και πιο έμπειροι παίκτες, δεν ήταν σε θέση να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στον Λάζλο Μπόλονι. Ο λόγος, φυσικά για τους Διούδη και Κουρμπέλη, με τον πρώτο, μάλιστα, να τίθεται εκτός μάχης λίγα λεπτά πριν την πρώτη σέντρα.

Παρ’ όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός παρουσίασε ένα καλό πρόσωπο και γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες. Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για το Τριφύλλι αφού μόλις στο 11′ ο Σφιντέρσκι με κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ. Οι Πράσινοι αντέδρασαν και βρήκαν μόλις πέντε λεπτά αργότερα τρόπο να ισοφαρίσουν με τον Αϊτόρ να σκοράρει για δεύτερο συνεχόμενο ματς μετά από εκείνο κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1, ενώ σημειώνεται πως το σκορ θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό αν λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Ούγγρος διαιτητής είχε καταλογίσει πέναλτι στο αντικανονικό μαρκάρισμα του Γιαννούλη στον Αϊτόρ μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ. Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός απειλήθηκε σε πολύ λίγες περιπτώσεις από τους ασπρόμαυρους και πρακτικά αυτές ήταν όλες από στημένες φάσεις.

Σε μία από αυτές, στο 65′, ο Ίνγκασον με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ξενόπουλου και πέτυχε το γκολ που έμελλε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του. Λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′ ο Χατζηγιοβάνης απώλεσε σπουδαία ευκαιρία για να πάρει ο Παναθηναϊκός τον βαθμό που βάσει απόδοσης δικαιούταν και το 2-1 έμεινε ως το τέλος. Και μπορεί, το Τριφύλλι να αποχαιρετά το 2020 με ήττα, ωστόσο, έδειξε πως τα σημάδια βελτίωσης είναι σταθερά και οι φίλοι του μπορούν να αισιοδοξούν ενόψει των υποχρεώσεων της ομάδας στην ανατολή του 2021.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Μιχαηλίδης, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια (83’ Κρέσπο), Ντόουγκλας (89’ Εσίτι), Ελ Καντουρί, Μουργκ (72’ Σβαμπ), Τζόλης (89’ Περέιρα), Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (83’ Τσόλακ)

Παναθηναϊκός: Ξενόπουλος, Σάντσες (88’ Μπουζούκης), Σένκεφελντ, Πούγγουρας (82’ Αλεξανδρόπουλος), Χουάνκαρ, Μαουρίσιο, Βέλεθ, Χατζηγιοβάνης, Αϊτορ (82’ Εμμανουηλίδης), Βιγιαφάνες (72’ Καρλίτος), Μακέντα (72’ Ιωαννίδης)