Ο Παναθηναϊκός Β στάθηκε καλά στο δημοτικό στάδιο Σερρών, αλλά δεν τελείωσε τις φάσεις που είχε σε αντίθεση με τον πρωτοπόρο στον Α’ όμιλο της Betsson Super League 2 Πανσερραϊκό, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία του κέρδισε 2-0, για την 20η αγωνιστική.

Oι Πράσινοι απείλησαν πρώτη φορά μόλις στο 2’, με την επικίνδυνη εκτέλεση κόρνερ του Αθανασακόπουλου και τον Ζέρη να αποκρούει με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, πριν η μπάλα καταλήξει απευθείας στην εστία. Για να έρθει η «απάντηση» των γηπεδούχων τρία λεπτά μετά, από νέα εκτέλεση κόρνερ, τον Σαΐντ να κάνει την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, τον Ξενόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά και τον Καρασαλίδη να πλασάρει άστοχα από κοντά, στην εξέλιξη της φάσης.

Ο Παναθηναϊκός Β έκλεινε τους χώρους σωστά, κυκλοφορώντας την μπάλα και στο 12’ ο Ταβάρες έκανε ένα ξαφνικό σουτ με πολύ φάλτσο έξω από την περιοχή, που ανάγκασε τον Κατσίκα να μπλοκάρει με δυσκολία. Από λάθος του Μαντσίνι και κακή έξοδο του Ξενόπουλου, ο Ζέρης βρήκε την ευκαιρία να σουτάρει με καλές προϋποθέσεις μέσα από την περιοχή, στο 22ο λεπτό, αλλά ο Σιδεράς του έβαλε την κόντρα.

Στην εξέλιξη της φάσης, μάλιστα, το Τριφύλλι σπατάλησε μια σπουδαία αντεπίθεση, βγαίνοντας 5 εναντίον 3, με την τελική επιλογή του Ταβάρες όμως να είναι λανθασμένη. Ο Πανσερραϊκός αύξησε την πίεσή του στη συνέχεια, με τον Θυμιάνη να έχει ένα καλό σουτ στο 32’, έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι. Ενώ κατέγραψε την καλύτερη του ευκαιρία στο 38ο λεπτό, με τους Σαΐντ-Κατσαντώνη να παίζουν το «ένα-δύο» και τον Ξενόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά το σουτ του πρώτου από θέση μέσα αριστερά.

Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Κατσαντώνης πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ και τον Ταβάρες να πρωταγωνιστεί σε μια ακόμα επικίνδυνη φάση, στο 40’, αλλά να μην βρίσκεται συμπαίκτης του να εκμεταλλευτεί το γύρισμά του από αριστερά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό Β να καταγράφει ξανά την πρώτη αξιόλογη φάση, στο 46’. Όταν ο Ταβάρες ξεκίνησε… πίσω από την σέντρα, έφτασε στην αντίπαλη περιοχή με ωραίες κινήσεις, αλλά το πλασέ του ήταν πολύ αδύναμο.

Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται, αδυνατώντας να παράγουν επικίνδυνες φάσεις και το τέμπο να χαμηλώνει αρκετά. Ο Πανσερραϊκός πήρε μέτρα στο γήπεδο μετά το 60ο λεπτό και είδε τον Ξενόπουλο να λέει «όχι» στον Πεταυράκη, στο 69’, διώχνοντας το ευθύβολο σουτ του σε κόρνερ. Τελικά, δύο λεπτά μετά, ο Σοφιανός που είχε μπει αλλαγή πέρασε ωραία κάθετη στον επίσης ερχόμενο από τον πάγκο Μπαΐροβιτς, ο οποίος με τη βοήθεια και του αριστερού δοκαριού, νίκησε με πλασέ τον Ξενόπουλο, για το 1-0.

Μια κεφαλιά του Αυλωνίτη από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι, στο 74’, με τους παίκτες του Σωτήρη Αντωνίου να προσπαθούν να φτάσουν στην ισοφάριση αλλά να μην βρίσκουν τον τρόπο. Ένα σουτ του Βουτσά μέσα από την περιοχή στο 88ο λεπτό, ήταν ό,τι καλύτερο κατάφεραν, ενώ αντιθέτως οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, χάρη στην σέντρα-σουτ του Στίνα από θέση μέσα αριστερά, στο 90’, για το τελικό 2-0.

Πανσερραϊκός: Κατσίκας, Ζέρης, Αυλωνίτης, Καρασαλίδης, Πεταυράκης, Κανίς (56’ Μούργος), Κολομπίνο (86’ Στάικος), Θυμιάνης (66’ Σοφιανός), Στίνα, Κατσαντώνης (65’ Μπαΐροβιτς), Σαϊντ (86’ Σιόντης).

Παναθηναϊκός Β: Ξενόπουλος, Λάμψιας (75’ Κρυπαράκος), Προδρομίτης, Σιδεράς, Μαρτίνης, Αθανασακόπουλος, Καραμπάς (57’ Βούτσας), Μαντσίνι (58’ Καρβούνης), Κυριόπουλος (75’ Σερπέζης), Μπιλάλ (65’ Τερεζίου), Ταβάρες.