Ο Παναθηναϊκός Β… πιάστηκε στον ύπνο και έχασε με 4-1 από τον ΠΑΟΚ Β, στο Ολυμπιακό στάδιο, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Betsson Super League 2.

Ο ΠΑΟΚ Β ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη φάση του ματς, μόλις στο 3’. Καθώς μετά από γρήγορη εκτέλεση φάουλ και έξυπνη κάθετη πάσα του Δαρέλα, ο Μπράντονιτς βγήκε τετ α τετ με τον Ξενόπουλο, τον απέφυγε και πέτυχε σε κενή εστία το 0-1. Οι Πράσινοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα όταν από κλέψιμο της μπάλας, ο Ταβάρες πάσαρε στον Μπιλάλ έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του δεύτερου από διαγώνια θέση στο 5ο λεπτό σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Ταλιχμανίδη.

Αφού δεν έγινε το 1-1, έγινε το 0-2, δύο λεπτά μετά. Με την ατομική ενέργεια του Μπράντονιτς από τα αριστερά και το γύρισμα της μπάλας για τον Πανίδη, ο οποίος με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Με την ψυχολογία στα ύψη, ακολούθησε και τρίτο γκολ για τον ΠΑΟΚ Β, ξανά με επίθεση από την αριστερή πλευρά, αυτή την φορά με τον Πανίδη να «σερβίρει» και τον Γκορντεζιάνι να «εκτελεί» τον Ξενόπουλο με δυνατό σουτ, στο 13’.

Ο Παναθηναϊκός Β προσπάθησε να μειώσει το σκορ, αλλά τα αλλεπάλληλα σουτ των Μπιλάλ, Ταβάρες και Αντωνίου μέσα από την περιοχή απομακρύνθηκαν από τους αντιπάλους, στο 15’. Τελικά, στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Τουρκοχωρίτης σέντραρε από δεξιά και με προβολή ο Ταβάρες πέτυχε το 1-3.

Το Τριφύλλι πήρε μέτρα στη συνέχεια και έψαξε ένα ακόμα γκολ το οποίο θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι, αλλά το δυνατό σουτ του Βουτσά στο 23ο λεπτό, στο όριο της περιοχής, πέρασε ελάχιστα άουτ. Ενώ στο 25’, από ατομική ενέργεια του Ταβάρες από τα αριστερά και σουτ στην κλειστή γωνία, ο Ταλιχμανίδης έδιωξε με δυσκολία.

Το έργο του Παναθηναϊκού Β έγινε δυσκολότερο στο 26’, καθώς ο Βουτσάς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Τασιούρα. Με τους «ασπρόμαυρους» να ελέγχουν τον ρυθμό στη συνέχεια και να βλέπουν στο 41ο λεπτό τον Γκορντεζιάνι να βγαίνει στην «πλάτη» της άμυνας αλλά να πλασάρει άστοχα απέναντι στον Ξενόπουλο.

Ο Μπιλάλ έσπασε ωραία την μπάλα στον επερχόμενο Σαρδέλη, που σπατάλησε όμως την ευκαιρία για το 2-3, στο πρώτο λεπτό του επιπλέον χρόνου, αφού καθυστέρησε να σουτάρει κι έδωσε την ευκαιρία στον Τασιούρα να διώξει την μπάλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ Β να καταγράφει την πρώτη ευκαιρία και τον Ξενόπουλο να βγάζει με το πόδι του σουτ του Τασιούρα, στο 46’. Ενώ ο Πανίδης πάτησε περιοχή πέντε λεπτά μετά, αλλά πλάσαρε άστοχα υπό την πίεση του Σιδερά. Ο ρυθμός έπεσε αισθητά στη συνέχεια, με τους δύο προπονητές να προβαίνουν σε αρκετές αλλαγές και τους Πράσινους να έχουν μια καλή στιγμή στο 70’, με το σουτ του Κρυπαράκου που μπλόκαρε ο Ταλιχμανίδης.

Ακολούθησε μια ακόμα καλή φάση για τους φιλοξενούμενους, στο 71ο λεπτό, με τον Ξενόπουλο να προλαβαίνει τον Γκορντεζιάνι στο τετ α τετ. Δέκα λεπτά μετά, ο ΠΑΟΚ Β βγήκε στην αντεπίθεση, ο Μαρτίνης έδιωξε πάνω στη γραμμή την προσπάθεια του Γκορντεζιάνι αλλά ο επερχόμενος Χατζηστραβός έπιασε το δυνατό σουτ στην κίνηση και διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Παναθηναϊκός Β: Ξενόπουλος, Ρόμπι (18’ Σαρδέλης, λ.τ. 55’ Κυριόπουλος), Αντωνίου, Σιδεράς, Τουρκοχωρίτης, Εμπό (46’ Σερπέζης), Βουτσάς, Μαρτίνης, Φουρτάδο (62’ Αθανασακόπουλος), Ταβάρες, Μπιλάλ (63’ Κρυπαράκος).

ΠΑΟΚ Β: Ταλιχμανίδης, Νινούα (46’ Μελετίδης), Πανίδης (65’ Χατζηστραβός), Γκορντεζιάνι, Τασιούρας (68’ Γιαξής), Δαρέλας (73’ Σπυρίδης), Ουεντραόγκο, Σελιμάι (46’ Τσοπούρογλου), Παναγιώτου, Κώττας, Μπράντονιτς.