Σε μια ιδιαίτερα σημαντική νίκη έφτασε ο Παναθηναϊκός Β΄ επί του Ολυμπιακού Β΄ εκτός έδρας (1-0) με τον Φουρτάδο να είναι ο «χρυσός» σκόρερ της ομάδας με κεφαλιά στο 87΄. Το παιχνίδι είχε δυνατές μονομαχίες, με τους παίκτες του Σωτήρη Αντωνίου να πανηγυρίζουν ένα σπουδαίο διπλό.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι άνηκε στους Πράσινους. Συγκεκριμένα, στο 11ο λεπτό ο Αθανασακόπουλος έκανε την σέντρα με τον Νταμπίζα να πιάνει το γυριστό, αλλά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 32΄ το Τριφύλλι απείλησε εκ νέου, με τον Σαρδέλη να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά να αστοχεί. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 35΄, με τον Αργυρίου να κάνει την ατομική προσπάθεια, αλλά να μην καταφέρνει να απειλήσει ουσιαστικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός Β΄ με απευθείας εκτέλεση του Φουρτάδο προσπάθησε να ανοίξει το σκορ. Ο Ολυμπιακός Β΄ στο 67΄ έφτασε μια ανάσα από το να πετύχει το 1-0, αλλά ο Μπα αστόχησε στο τετ α τετ με τον Ξενόπουλο. Σε μία από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα οι Πράσινοι πέτυχαν το… χρυσό γκολ της νίκης με τον Φουρτάδο. Ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ και ο εξτρέμ του Τριφυλλιού χάρισε με κεφαλιά ένα υπερπολύτιμο τρίποντο στον Παναθηναϊκό Β΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’: Παπαδούδης, Μπα, Μπιανκόν, Σγουρός, Τσέλιος (46′ Ιμπαγάσα), Κουτσίδης, Κεραμίδας (68′ Αποστολόπουλος), Μαρίνος (68′ Καράκουτης), Σαπουντζής (75′ Κατσουλίδης), Πινακάς (85′ Βλαχομήτρος), Αργυρίου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β’: Ξενόπουλος, Σιδεράς, Φικάι, Αθανασακόπουλος, Κάτρης, Φουρτάδο, Προδρομίτης (59′ Καραμπάς), Σαρδέλης (59′ Κυριόπουλος), Νταμπίζας (72′ Μαρτίνης), Λάμψιας (68′ Τουρκοχωρίτης), Φρόκου (68′ Κρυπαράκος)