Την νίκη με 2-1 απέναντι στην Κηφισιά πήρε ο Παναθηναϊκός Β’, σε ένα ακόμα φιλικό παιχνίδι, αυτή την φορά στο Κορωπί, προκειμένου ο Χαβιέρ Βάθκεθ να συνεχίσει την αξιολόγηση των παικτών του.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο 5’, με σουτ του Ντοριβάλ έξω από την περιοχή, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Χατζηγιαννάκης. Πέντε λεπτά μετά, από σέντρα του Κρυπαράκου από δεξιά, ο Μπιλάλ έκανε το πλασέ αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι αλλά αστόχησε.

Στο 22’, η Κηφισιά πήρε το προβάδισμα, καθώς μετά την σέντρα του Καλλέργη στο δεύτερο δοκάρι, ο Ντοριβάλ με προβολή σημείωσε το 0-1. Ένα «χλιαρό» σουτ του Ηλιάδη εκτός περιοχής στο 28’ πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αντωνόπουλου.

Για να έρθει η ισοφάριση από πλευράς Τριφυλλιού στο 33ο λεπτό, όταν από ωραία κάθετη του Κωστόπουλου ο Καρβουνης νίκησε στο τετ α τετ τον Αντωνόπουλο και έκανε το 1-1. Ενώ στο 43’, ο Καλλέργης γέμισε από τα δεξιά ο Γκοτοβός πήρε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χατζηγιαννάκη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ τoυ Παναθηναϊκού Β, καθώς από ωραίο συνδυασμό των Τόρα και Μαρτίνη και την παράλληλη μπαλιά του δεύτερου, ο Σερπέζης με προβολή έκανε το 2-1, στο 53ο λεπτό.

Η ομάδα των βορείων προαστίων βγήκε στην αντεπίθεση στο 73’, με τον Τετέι που πάτησε περιοχή, σούταρε, αλλά ο Νταμπίζας έβαλε την κόντρα και έδιωξε σε κόρνερ. Ενώ τέσσερα λεπτά μετά, ακολούθησε ένα καλό σουτ του Καραμπά από το ημικύκλιο, που απέκρουσε με υπερένταση ο Δασκαλάκης.

Η Κηφισιά είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 79’, αλλά ο Σουρδής έβγαλε με το πόδι το τετ α τετ με τον Τετέι. Οι Πράσινοι «απάντησαν» στο 84ο λεπτό, με το πολύ ωραίο φαλτσαριστό σουτ από θέση έξω δεξιά του Ηλιάδη το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 89’ ο Τετέι κέρδισε πέναλτι από τον Ρόμπι, ο Παλατσέφσκι ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Σουρδής έπεσε στα δεξιά και απέκρουσε, διατηρώντας το 2-1 υπέρ της ομάδας του.

Παναθηναϊκός Β: Χατζηγιαννάκης (46’ Σουρδής), Ζαφείρης (61’ Τουρκοχωρίτης), Καρνέσης (61’ Νταμπίζας), Αντωνίου (31’ Σαντικάι, 61’ Ρόμπι), Κούτσιας (46’ Μαρτίνης), Ηλιάδης, Κωστόπουλος (61’ Θεοχάρης), Κρυπαράκος (46’ Καραμπάς), Καρβούνης (46’ Σερπέζης), Τόρα, Μπιλάλ.

Κηφισιά: Αντωνόπουλος, Μκρτσιάν, Σμπώκος, Γκοτοβός, Παυλάκης, Παπασάββας, Ντοριβάλ, Φερνάντεζ, Κουϊρουκίδης, Καραγκούνης, Καλλέργης. Αγωνίστηκαν και οι Δασκαλάκης, Σωτηράκος, Τζελης, Τόλιος, Παλαζέφσκι, Μουστάκης, Τετέι, Εσλέρ, Αγγελόπουλος, Να, Ποζατζίδης, Αλεξανδράκης.