Παναθηναϊκός Β και Ηρόδοτος έμειναν στο 0-0 στον αγώνα του Ηρακλείου Κρήτης, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Betsson Super League 2, με την αποβολή του Μαραθωνίτη από το πρώτο ημίχρονο να διαμορφώνει ουσιαστικά τις ισορροπίες.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν από το ξεκίνημα και απείλησαν στο 2’ με τον Χριστογεώργο να διώχνει με γροθιές το σκαστό σουτ του Χατζησάββα έξω από την μικρή περιοχή. Στο 7 ο Ρόμπι έβγαλε κάθετη πάσα στον Τσιριγώτη αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ του έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Λουτριώτη. Στο 14’ από εκτέλεση φάουλ του Αγιούμπ από δεξιά ο Σιδεράς πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ήταν αδύναμη και ο Λουτριώτης μπλόκαρε την μπάλα. Στο 19′ ένα δυνατό σουτ του Βρεττού από θέση έξω αριστερά ανάγκασε τον Χριστογεώργο σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες ήρθε στο 40′ όταν ο Μαραθωνίτης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Σουρλιώτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρόδοτος απείλησε στο 47′ με το σουτ του Κατίδη από θέση μέσα αριστερά στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 51′ από προσπάθεια και σουτ του Τσιριγώτη η μπάλα έφυγε  ελάχιστα άουτ. Οι Κρητικοί πήραν την κατοχή λόγω του αριθμητικού τους πλεονεκτήματος και έχασαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 57’ από τη συνεργασία των Κατίδη-Χατζησάββα και το άστοχο τελείωμα του δεύτερου. Στο 67′ ο αμαρκάριστος Γκίνη στο δεύτερο δοκάρι, σούταρε πάνω στον Χριστογεώργο, ενώ ανάλογο αποτέλεσμα είχε και η κεφαλιά του Κόρτσαμ στο 74’.

Στο 80′ ο Παναθηναϊκός Β διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Μπιλάλ, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 87’ ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε απευθείας φάουλ από πλάγια θέση και αριστερά, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Τρία λεπτά μετά σε γρήγορη αντεπίθεση, ο Θεοχάρης βγήκε απέναντι στον Λουτριώτη, τον πλάσαρε αλλά ο Γκόμεζ έδιωξε πάνω από τη γραμμή, με τους Πράσινους να φωνάζουν ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή. Στις καθυστερήσεις Κόρτσαμ και Χαλκιαδάκης δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Χριστογεώργο.

Ηρόδοτος: Λουτριώτης, Κόρτσαμ, Αρναούτογλου, Ρουσσάκης, Αποστολίδης (46’ Γκόμεζ), Καντέ, Καργιωτάκης (60’ Γκίνη), Κατίδης (60’ Μπαρμπόσα), Βρεττός, Χατζησάββας, Χαλκιαδάκης.

Παναθηναϊκός Β: Χριστογεώργος, Αντωνίου (76’ Τουρκοχωρίτης), Ρόμπι, Σιδεράς, Μαρτίνης (58’ Κούτσιας), Θεοχάρης, Αγιούμπ (74’ Μπιλάλ), Αθανασακόπουλος, Μαραθωνίτης, Τσιριγώτης, Σαρδέλης (58’ Ηλιάδης).