Ο Παναθηναϊκός Β ηττήθηκε εντός έδρας από την Επισκοπή με 2-1 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Betsson Super League 2.

Οι Πράσινοι είχαν την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα αλλά δεν βρήκαν διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Στο 7′ ο Καρβούνης έκανε γυριστή κεφαλιά αλλά ο Καλογεράκης μπλόκαρε τη μπάλα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Καρβούνης συνεργάστηκε με τον Αθανασακόπουλο, σούταρε με καλές προϋποθέσεις από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Γκονζάλβες και απομακρύνθηκε.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 14’ με τον Τριντάντε να πασάρει στον Εμπόι, ο οποίος με ωραίο δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή νίκησε τον Ξενόπουλο. Στο 31′ από εκτέλεση φάουλ του Αθανασακόπουλου στο δεύτερο δοκάρι η κεφαλιά του Σιδερά πέρασε άουτ. Η καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 37’ με την ατομική ενέργεια και το σουτ του Τσιριγώτη, το οποίο έδιωξε με υπερένταση ο Καλογεράκης.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Σουμπασάκης βρέθηκε απέναντι στον Ξενόπουλο αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει καθώς ο γκολκίπερ του Τριφυλλιού αντέδρασε σωστά. Ωστόσο, ο Εμπόι πήρε το ριμπάουντ και με συρτό σουτ εντός περιοχής πέτυχε το 0-2. Η ομάδα του Χαβιέρ Βάθκεθ κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 44′ με το σουτ του Κρυπαράκου μέσα από την περιοχή, ενώ νωρίτερα η προσπάθεια του Κούτσια είχε σταματήσει στο αριστερό δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός Β πίεσε άμεσα για την ισοφάριση, έχοντας την πρώτη του καλή στιγμή στο 54’, αλλά η προσπάθεια του Σαρδέλη βρήκε πάνω στον Ανδρικόπουλο με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Καλογεράκης. Ο Εμπόι είχε στο 59′ μια ακόμα αξιόλογη ατομική προσπάθεια με μακρινό σουτ που πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ξενόπουλου. Στη συνέχεια, η Επισκοπή κλείστηκε στο μισό γήπεδο, έκλεισε καλά τους διαδρόμους και δεν επέτρεψε στο Τριφύλλι να απειλήσει με αξιώσεις.

Εξαίρεση αποτέλεσε στο 74′ η μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Σαρδέλη, o οποίος πλάσαρε άστοχα από δύσκολη θέση προ κενής εστίας μετά την επέμβαση του Καλογεράκη σε κεφαλιά του Σιδερά. Ο Παναθηναϊκός Β έπαιξε φουλ επίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο μετά και τις αλλαγές του Χαβιέρ Βάθκεθ αναζητώντας το 2-2, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 1-3 με το σουτ του Τσαβού στο 85′ λεπτό να σταματάει στη συμβολή των δοκαριών.

Παναθηναϊκός Β: Ξενόπουλος, Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι (83’ Μαραθωνίτης), Σιδεράς, Κούτσιας (69’ Μαρτίνης), Θεοχάρης (83’ Ματσαδές), Αθανασακόπουλος, Κρυπαράκος (69’ Αλμπάνης), Καρβούνης (60’ Σερπέζης), Σαρδέλης, Τσιριγώτης.

Επισκοπή: Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Τριντάντε, Μπαρμπόσα, Γκονζάλβες, Εμπόι, Πολυχρόνης, Σκόνδρας (57’ Νταρζίσιο), Σουμπασάκης (57’ Τσαβός), Πέτρου (90’+1’ Σταθόπουλος), Νοικοκυράκης.