Χωρίς να κινδυνεύσει ιδιαίτερα με εξαίρεση τη φάση του γκολ που δέχτηκε από τον Μακεδονικό στο πρώτο μέρος αν και νωθρός, ο εμφανώς βελτιωμένος στο δεύτερο ημίχρονο Παναθηναϊκός Β έφυγε τελικά από τη Θεσσαλονίκη με το 1-1, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Betsson Super League 2.

Οι Πράσινοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αθανασακόπουλου στο 8’ από θέση έξω αριστερά, την οποία μπλόκαρε ο Γουναρίδης. Οι γηπεδούχοι απείλησαν με το δυνατό σουτ του Ζαννάκη που έβγαλε ο Ξενόπουλος με διπλή προσπάθεια, τρία λεπτά μετά. Όπως συνέβη και στο 14ο λεπτό, με το σουτ του Τσιλιγγίρη από διαγώνια και δεξιά της μεγάλης περιοχής.

Τελικά, ο Μακεδονικός πήρε το προβάδισμα στο 18’, μετά την εκτέλεση κόρνερ από δεξιά του Τσουκάνη και την κεφαλιά-πάσα του Σιμόνι για τον Μπρατσιάνη, ο οποίος με σκαστό σουτ στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-0. Ένα ευθύβολο σουτ του Βουτσά έξω από την περιοχή στο 26’ πέρασε λίγο ψηλότερα από την αντίπαλη εστία, με τον Παναθηναϊκό Β να κυκλοφορεί την μπάλα με υπομονή στη συνέχεια, παίζοντας κυρίως από τα αριστερά, αλλά να μην βρίσκει την φάση για το 1-1 μέχρι την ανάπαυλα.

Το μοτίβο παρέμεινε ίδιο και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με το Τριφύλλι να έχει τον έλεγχο αλλά να βλέπει τη μπάλα να «ξύνει» το δεξί δοκάρι του Γουναρίδη, μετά την ωραία ατομική ενέργεια του Ταβάρες στο 56’. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Σωτήρης Αντωνίου τόνωσε την επίθεση της ομάδας του, κάνοντας τριπλή αλλαγή. Δύο εξ αυτών συνεργάστηκαν στο 70ο λεπτό, ανεπιτυχώς όμως, με τον Τερεζίου να γεμίζει από αριστερά και τον Μπιλάλ να μην πιάνει καλά το σουτ.

Ο Παναθηναϊκός Β έπαιξε… φουλ επίθεση στα τελευταία 15 λεπτά, με τον Αγκοστίνιο να κάνει ντεμπούτο, πίεσε ασφυκτικά τον Μακεδονικό -που έπαιζε με πεντάδα στα μετόπισθεν για μεγάλο διάστημα- και τελικά έφτασε στην ισοφάριση. Με το δυνατό σουτ του Σερπέζη από θέση έξω δεξιά στο 83’ να καταλήγει στην εστία του Γουναρίδη, για το 1-1.

Ακολούθησαν δύο ακόμα καλές στιγμές για τους Πράσινους προκειμένου να κάνουν την ολική επαναφορά, με τους Μπιλάλ και Αγκοστίνιο στα τελευταία λεπτά, που δεν έγιναν γκολ. Οι γηπεδούχοι πήγαν να «κλέψουν» το «τρίποντο» στην αντεπίθεση στο 89’ αλλά ο Ξενόπουλος νίκησε τον Μιλισάβλιεβιτς. Στη συνέχεια υπήρξε γενική σύρραξη, αρκετός χαμένος χρόνος και οι αποβολές των Αγκοστίνιο και Τσιφτσί με απευθείας κόκκινες κάρτες, για έρθει το τελικό 1-1.

Μακεδονικός: Γουναρίδης, Μπρατσιάνη, Σαραγιώτης (46’ Κοτταρίδης), Λισγάρας, Τσουκάνης, Λεωνιδόπουλος, Παναγιωτούδης, Ζαννάκης (64’ Μπάγκολα), Τσιλιγγίρης (88’ Μουγκουλούσι), Γαρύφαλος (88’ Μιλισάβλιεβιτς), Σιμόνι (79’ Τσιφτσί).

Παναθηναϊκός Β: Ξενόπουλος, Ανδρικόπουλος (77’ Αγκοστίνιο), Αντωνίου (72’ Καρβούνης), Σιδεράς, Μαρτίνης (59’ Τερεζίου), Βουτσάς, Σερπέζης, Σαρδέλης (59’ Κρυπαράκος), Φουρτάδο (59’ Μπιλάλ), Αθανασακόπουλος, Ταβάρες.