Νέο φιλικό παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό Β, αυτή την φορά με αντίπαλο τον ΠΑΟ Ρουφ στο Ολυμπιακό στάδιο, που έληξε ισόπαλο με 2-2, με τον Σωτήρη Αντωνίου να δίνει χρόνο συμμετοχής σε 19 παίκτες του.

Oι Πράσινοι απείλησαν πρώτη φορά στο 10’, από εξαιρετική κάθετη του Αθανασακόπουλου στον Φουρτάδο, αλλά ο Δούμας έκοψε τελευταία στιγμή το γύρισμα του εντός περιοχής στον Αγκοστίνιο. Ενώ ο Μαρσέλο απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ένα μακρινό, δυνατό, σουτ του Βουτσά στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Μια ωραία ατομική ενέργεια του Ταβάρες, ο οποίος πέρασε τρεις αντιπάλους από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, αλλά αντί να πασάρει δίπλα στον Αγκοστίνιο, σούταρε πάνω σε αντίπαλο, δεν κατέληξε σε γκολ στο 29’. Ενώ ο Παναθηναϊκός Β είχε δοκάρι από εκτέλεση κόρνερ του Φουρτάδο από δεξιά και κεφαλιά του Σερπέζη, στην εξέλιξη της φάσης.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ στο 31ο λεπτό, από γύρισμα του Παπουτσογιαννόπουλου και πλασέ του Κυριαζή που πέρασε ελάχιστα άουτ. Με τον Νιτσάκη να σουτάρει από θέση έξω δεξιά και την μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού του Μαργκόνο, στο 36’. Ο Μαρτίνης ανέτρεψε τον Νιτσάκη, τέσσερα λεπτά μετά, με τον Τσαρκάνι να ευστοχεί στο πέναλτι παρότι ο Μαργκόνο έπεσε σωστά, κάνοντας το 0-1 για τον ΠΑΟ Ρουφ.

Η πρώτη αξιόλογη φάση στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφηκε στο 51’, όταν από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Τσαρκάνι πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά αστόχησε. Με τον Φουρτάδο να εκτελεί ωραία φάουλ από τα δεξιά και τον Σιδερά να μην μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας, στο δεύτερο δοκάρι, παρότι αμαρκάριστος στο 60ο λεπτό. Αντιθέτως, μετά από πίεση στην μπάλα που κατέληξε σε απομάκρυνση του Μαρτίνη και κλέψιμο του Κουκοβίνη έξω από την περιοχή, ο Φιλιμέγκας με σουτ έκανε το 0-2 στο 66’.

Ο Ταβάρες έκλεψε την μπάλα, πήγε σε κατά μέτωπο επίθεση από αριστερά, αλλά ο Μαρσέλο απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του, στο 81’. Με τον Καρβούνη να βλέπει το σουτ του από το ύψος της περιοχής να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι της αντίπαλης εστίας, δύο λεπτά αργότερα.

Το Τριφύλλι μείωσε στο σκορ στο 84’ με την ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σιδερά, από πλάγια θέση και αριστερά της μεγάλης περιοχής. Ενώ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 88ο λεπτό, καθώς ο Καρβούνης κέρδισε πέναλτι και ο Σαρδέλης ευστόχησε από τα 11 βήματα, κάνοντας το 2-2. Θα μπορούσε, μάλιστα, να πάρει και τη νίκη με ανατροπή, αλλά η κεφαλιά του Ρόμπι στο 90ο λεπτό μετά τη σέντρα του Μαρτίνη στην αντεπίθεση πέρασε ελάχιστα άουτ.

Παναθηναϊκός Β: Μαργκόνο (46’ Σουρδής), Τουρκοχωρίτης  (69’ Κρυπαράκος), Σιδεράς, Αντωνίου (79’ Ρόμπι), Μαρτίνης, Βουτσάς (74’ Καραμπάς), Σερπέζης (53’ Εμπό), Φουρτάδο (74’ Καρβούνης), Αθανασακόπουλος (53’ Σαρδέλης), Ταβάρες, Αγκοστίνιο (64’ Μαντσίνι).

ΠΑΟ Ρουφ: Μαρσέλο, Παπουτσογιαννόπουλος, Μκρτσιάν, Δούμας, Κατσούλης, Καλλέργης, Ζαχαρός, Βενάρδος, Τσαρκάνι, Νιτσάκης, Κυριαζής. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Λαμπρίδης, Χατζηλάμπρος, Γαϊτάνης, Φιλιμέγκας, Κουκοβίνης, Σμπώκος, Ντανκέου, Τασιούλης, Ζούνης, Δήμιζας.