Την ήττα με 2-1 από την ΑΕΚ Β γνώρισε ο Παναθηναϊκός Β’, με το φιλικό παιχνίδι στο Σεραφείδειο να προσφέρεται για πειράματα αλλά και συμπεράσματα από μέρους του Χαβιέρ Βάθκεθ, που χρησιμοποίησε 20 ποδοσφαιριστές.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, πίεσαν από το ξεκίνημα και στο 8’ ο Γερολέμου έκλεψε την μπάλα από τον Σερπέζη και σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο Μαργκόνο απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο επόμενο λεπτό ο τερματοφύλακας των Πράσινων έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Κορομηλά. Τελικά η ΑΕΚ Β προηγήθηκε στο 18’ με διαγώνιο σουτ του Κοσίδη από θέση μέσα δεξιά.

Ο Παναθηναϊκός Β ισορρόπησε μετά το 20λεπτο, κυκλοφορώντας πλέον την μπάλα καλύτερα και έκανε την πρώτη του φάση στο 27ο λεπτό, από την ατομική ενέργεια του Αλμπάνη από αριστερά. Ενώ Σερπέζης και Μπιλάλ είχαν δύο ακόμα σουτ στο 29′ και στο 31′. Στο 38ο λεπτό, ο γκολκίπερ Θεοχάρης απέκρουσε το σουτ του Μπιλάλ και στη συνέχεια ο Τουρκοχωρίτης δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, με τον Μαντζουρανάκη να του βάζει την κόντρα.

Αντιθέτως, μετά τη σέντρα από αριστερά του τελευταίου, ο Χριστόπουλος με σουτ στο ύψος του πέναλτι και αριστερά έκανε το 2-0, στο 40’. Ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ρουκουνάκης είδε το οριζόντιο δοκάρι να σταματάει το σουτ του από πλάγια θέση.

Το Τριφύλλι ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Χαβιέρ Βάθκεθ να κάνει επτά αλλαγές στην ανάπαυλα, αλλά είχε λάθος επιλογές στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Στο 61’ ο Παρράς βγήκε απέναντι στον Χατζηγιαννάκη, με τον δεύτερο να αποκρούει το σουτ του.

Για να έρθει η μείωση του σκορ από πλευράς Παναθηναϊκού Β πέντε λεπτά μετά. Όταν από λάθος του Κώτσιου, ο Τσιριγώτης πήρε την μπάλα, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-2.

Η ΑΕΚ Β -που έκανε κι αυτή κάποιες αλλαγές- είχε δύο ακόμα καλές στιγμές, με το σουτ του Ρουκουνάκη στο όριο της μεγάλης περιοχής στο 69’ και την προσπάθεια του Γκολφίνου, δύο λεπτά μετά. Με τον Τσιριγώτη να χάνει την ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 84ο λεπτό, όταν από σέντρα του Κούτσια από αριστερά, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα πάνω από την εστία του Μπαλαμώτη.

ΑΕΚ Β: Θεοχάρης (75’ Μπαλαμώτης) Σταμούλης, Κώτσιος, Κορνέζος (41’ Κάτσικας) Ματζουρανάκης (60’ Παρράς) Ρουκουνάκης, Γερολέμου (60’ Πιτιλάκος) Πάπα (70’ Ιατρούδης) Κορομηλάς, Χριστόπουλος, Κοσίδης (24’ Γκολφίνος)

Παναθηναϊκός Β: Μαργκόνο (46’ Χατζηγιαννάκης), Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι (60’ Νταμπίζας), Αντωνίου (60’ Σαντικάι), Κούτσιας, Σερπέζης (46’ Δημητρίου), Θεοχάρης (46’ Ηλιάδης), Κρυπαράκος (46’ Καραμπάς), Αθανασακόπουλος (46’ Καρβούνης), Αλμπάνης (46’ Μαρτίνης), Μπιλάλ (46’ Τσιριγώτης).