Ο Παναθηναϊκός Β ηττήθηκε με 3-1 σε φιλική αναμέτρηση από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο αλλά ο προπονητής της ομάδας Γιάννης Βονόρτας είχε την ευκαιρία να βγάλει πολύ χρήσιμα συμπεράσματα απέναντι σε έναν αντίπαλο επιπέδου Super League. Άλλωστε οι Πράσινοι βρίσκονται ακόμη σε διαδικασία προετοιμασίας και μονταρίσματος μέχρι να εκκινήσει το πρωτάθλημα της Super League 2. Ως εκ τούτου, κάθε τεστ μόνο κέρδη αποφέρει σε μια νεοσύστατη ομάδα που τώρα χτίζεται.

Παρά την ανωτερότητα του Παναιτωλικού, ο Παναθηναϊκός Β είχε καλές στιγμές στο παιχνίδι και κυκλοφόρησε ωραία την μπάλα. Στο 4′ οι Πράσινοι απείλησαν με τον Τσιριγώτη έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια και κάθετη πάσα του Σέχου, αλλά ο Ροντρίγκες απέκρουσε. Στο 10′ ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με γκολ του Βέργου και στο 18′ η ομάδα του Αγρινίου πέτυχε το 2-0 με πλασέ του Βαρόνε. Στο 38′ ο Παναθηναϊκός Β είχε σπουδαία ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Μαραθωνίτης έκανε ωραία ατομική προσπάθεια από τα δεξιά, απέφυγε τρεις παίκτες, αλλά νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Ροντρίγκες που απομάκρυνε με τα πόδια.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πιο ανοιχτό αλλά χωρίς πολλές φάσεις. Σε μια απ’ αυτές πάντως, ο Σουρδής πραγματοποίησε εκπληκτική επέμβαση σε κεφαλιά του Ζεστέντ στο 67′. Τελικά ο Παναιτωλικός πέτυχε και τρίτο γκολ στο 83′ με προβολή του  Καρέλη. Οι Πράσινοι σκόραραν στο 90+3′ με δυνατό σουτ του Φρόκου από τα 30 μέτρα που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Παναιτωλικός: Ροντρίγκες, Χουχούμης, Βργκοτς, Κορνέλιους, Λούι, Τσιγγάρας, Βαρόνε, Ντίαζ, Ντουάρτε, Μόρσει, Βέργος. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι: Μπαρμπόσα, Μαλής, Ζεστέντ, Αποστολάκης, Μπακαδήμας, Μεντόσα, Μπελεβώνης, Φυτόπουλος, Καρέλης, Σκιαδάς.

Παναθηναϊκός Β: Μαργκόνο, Ρόμπι, Αντωνίου, Θεοχάρης, Τσιριγώτης, Σέχου, Πάνκα, Ηλιάδης, Ζαφείρης, Μαρτίνης, Μαραθωνίτης. Έπαιξαν επίσης οι: Σουρδής, Τουρκοχωρίτης, Κούτσιας, Φρόκου, Παυλάκης, Καρβούνης, Νταμπίζας, Σταματάκης, Ματσαδές