Ο Παναθηναϊκός Β ήρθε ισόπαλος 3-3 την Εθνική ομάδα Νέων, στο προπονητικό κέντρο του Αγίου Θωμά, σε ένα ακόμα φιλικό παιχνίδι που έδωσε στον Σωτήρη Αντωνίου την ευκαιρία να καλύψει την αγωνιστική απραξία και παράλληλα να προβεί σε δοκιμές. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε στο 21’, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Κώττα ο Καλογερόπουλος πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-0.

Από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου, οι Πράσινοι βελτιώθηκαν και χάρη σε ωραίο συνδυασμό των Σερπέζη, Αθανασακόπουλου και Σαρδέλη, ο τελευταίος με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 στο 29ο λεπτό. Ενώ, στο 37’, πάλι μέσα από συνδυαστικό ποδόσφαιρο και σωστά οργανωμένη επίθεση, ο Μοναστηρλής απέκρουσε το σουτ του Αθανασακόπουλου, αλλά ο Σερπέζης πήρε το «ριμπάουντ» και με νέο σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-2 για τον Παναθηναϊκό Β.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Τριφύλλι συνέχισε να έχει τον έλεγχο και απείλησε μόλις στο 48’, με τον Μαρτίνη να κάνει το γύρισμα από αριστερά αλλά τον Σαρδέλη να αστοχεί. Η Εθνική μας ισοφάρισε κόντρα στη ροή του αγώνα, με σέντρα-σουτ του Δεληγιάννη και λάθος υπολογισμό του Μαργκόνο τρία λεπτά μετά.

Ο Παναθηναϊκός Β είχε μια ακόμα καλή στιγμή στο 62’, με τον Καρβούνη να εκτελεί κόρνερ και τον Σερπέζη να πιάνει ένα δυνατό σουτ, αλλά τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Τελικά, από γύρισμα του Δημητριάδη από αριστερά και σουτ του Αγκοστίνιο, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο, ο Καρβούνης επωφελήθηκε και σημείωσε το 2-3 στο 71ο λεπτό. Ωστόσο, από μια λάθος πάσα του Μαργκόνο στο 84’, ο Λώλης έκλεψε την μπάλα, σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Εθνική Νέων: Μοναστηρλής, Γεωργιάδης, Κεραμίτσης, Καλογερόπουλος, Δεληγιάννης, Κώττας, Σταυρόπουλος, Σπυράκος, Γκούμας, Σμυρλής, Γκιτέρσος. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Καρακασίδης, Βρακας, Νικολάου, Τσίκος, Τανούλης, Γκολφίνος, Πατηρας, Τσαντίλας, Αποστολάκης, Χατζηϊωάννου, Αδάμ, Χατζηκυριάκος και Λώλης.

Παναθηναϊκός Β: Μαργκόνο, Αντωνίου, Σιδεράς, Μαρτίνης (70’ Δημητριάδης), Σερπέζης, Εμπό (70’ Ανδρικόπουλος), Βουτσάς, Αθανασακόπουλος (62’ Καρβούνης), Φουρτάδο (60’ Αγκοστίνιο), Σαρδέλης (70’ Λάμψιας) , Ταβάρες (70’ Μαντσίνι).