Ο Παναθηναϊκός Β ηττήθηκε με 0-1 από το Αιγάλεω στο δημοτικό στάδιο Ασπροπύργου σε εξ αναβολής ματς για την 13η αγωνιστική της Betsson Super League 2.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ψηλά στο ξεκίνημα, πήραν την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς να απειλήσουν την εστία του Ξενόπουλου. Με εξαίρεση ένα σουτ από το ύψος του πέναλτι του Αρναρέλλη που πέρασε άουτ, στο 15’. Οι Πράσινοι δεν μπορούσαν να βρουν χώρους εύκολα ενώ την πρώτη φορά που το κατάφεραν, με τον Κρυπαράκο να πατάει περιοχή στο 18, άργησε να σουτάρει με αποτέλεσμα να κοπεί.

O Παναθηναϊκός Β ισορρόπησε σταδιακά το ματς και ήταν εκείνος που είχε την καλύτερη ευκαιρία. Στο 25′ έπειτα από πολύ ωραίο συνδυασμό των Κρυπαράκου, Τσιριγώτη και Αθανασακόπουλου, ο τελευταίος έκανε το σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Ο Ξενόπουλος απέκρουσε εύκολα το σουτ του Αρναρέλλη στο 33’, ενώ μια ακόμα προσπάθεια του Τσιλιγκίρη, πέντε λεπτά μετά, κατέληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ των Πρασίνων. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, το Αιγάλεω πίεσε εκ νέου για να πάρει προβάδισμα στο σκορ, αλλά οι προσπάθειες των Αρναρέλλη και Τσιλιγκίρη δεν είχαν αποτέλεσμα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα των δυτικών προαστίων να χάνει την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, καθώς ο Ξενόπουλος είπε «όχι» στον Παναγιώτου, αποκρούοντας με γροθιές το σουτ του στο 48’, ενώ σε γρήγορη αντεπίθεση, στην εξέλιξη της φάσης, ήταν ο Τσιριγώτης εκείνος που μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, αλλά άργησε να σουτάρει και ο Αναστασίου κατάφερε με προβολή να διώξει σε κόρνερ.

Το Τριφύλλι είχε στο 54′ μια ακόμα πολύ καλή ευκαιρία με την εκτέλεση κόρνερ του Αθανασακόπουλου στο δεύτερο δοκάρι και το ευθύβολο σουτ του Σερπέζη, που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σικαλιάς. Κόντρα στην ροή του αγώνα και από γύρισμα του Αρναρέλλη από αριστερά, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του Ξενόπουλου και ο Σέχου με προβολή πέτυχε το 0-1 στο 58’.

Το Αιγάλεω ήλεγξε τον ρυθμό στη συνέχεια, κυκλοφόρησε την μπάλα και στο 65′ ο Δημητριάδης βρέθηκε σε θέση βολής,  εντός περιοχής, με τον Ξενόπουλο να μπλοκάρει εύκολα. ενώ στο 77′ σε τετ α τετ του Αρναρέλλη με τον Ξενόπουλο, ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού Β έδιωξε σε κόρνερ.

Η ομάδα του Χαβιέρ Βάθκεθ πίεσε στα τελευταία λεπτά για να ισοφαρίσει και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία στο 83′ με σουτ του Καρβούνη, μετά από ωραία συνεργασία, να περνάει ελάχιστα δίπλα από την εστία του Σικαλιά.

Παναθηναϊκός Β: Ξενόπουλος, Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι, Αντωνίου (86’ Ματσαδές), Μαρτίνης (75’ Κούτσιας), Ηλιάδης (86’ Καραμπάς), Σερπέζης (75’ Καρβούνης), Μαραθωνίτης (65’ Αλμπάνης), Αθανασακόπουλος, Κρυπαράκος, Τσιριγώτης.

Αιγάλεω: Σικαλιάς, Παναγιώτου, Βλάχος, Καλύβας, Αναστασίου (74’ Παπουτσογιαννόπουλος), Σταματάκης (63’ Τριμμάτης), Καθάριος (67’ Πιαστόπουλος), Αρναρέλλης, Δημητριάδης, Τσιλιγκίρης (75’ Ανδρέου), Σέχου (63’ Λάσκαρης).