Την εκτός έδρας ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός Β΄από την Παναχαϊκή (2-0) σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι άουτ του Νοτίου ομίλου της Super League 2. Τα λάθη και οι χαμένες ευκαιρίες κόστισαν στους Πράσινους.

Ο Παναθηναϊκός Β΄από τα πρώτα λεπτά του αγώνα είχε την κατοχή της μπάλας και μάλιστα στο 4ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Κυριόπουλος γύρισε την μπάλα από τα αριστερά, αλλά το σουτ του Σαρδέλη μέσα από την περιοχή κατέληξε στα χέρια του Κολοβούρη. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να απειλήσουν την δεύτερη ομάδα του Τριφυλλιού με αντεπιθέσεις και στο 21ο λεπτό του αγώνα άνοιξαν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζέκχοφ. Ένα γκολ που ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα. Στο 35΄ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με γκολ του Φουρτάδο, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε καθώς ο εξτρέμ του Παναθηναϊκού Β΄ήταν εκτεθειμένος την ώρα που έκανε το σουτ ο Μπιλάλ.

Οι Πράσινοι δέχθηκαν και δεύτερο γκολ λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 49΄ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από αριστερά, ο Κολοβούρης έδιωξε με δυσκολία και στην αντεπίθεση η Παναχαϊκή κέρδισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντε Τόμας και στο 52΄ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 72΄ η δεύτερη ομάδα του Παναθηναϊκού σκόραρε,αλλά για δεύτερη φορά στο ματς το γκολ ακυρώθηκε διότι ο Νταμπίζας ήταν εκτεθειμένος. Συγκεκριμένα, ο Φουρτάδο μπήκε μέσα στην περιοχή,έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Κολοβούρη,με τον Νταμπίζα να σκοράρει από θέση οφσάιντ.

Πέντε λεπτά πριν την λήξη της κανονικής διάρκεια ο Καλοσκάμης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά και πάλι το τέρμα ακυρώθηκε. Ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Νταμπίζας βρήκε την μπάλα, με τον Καλοσκάμη να σκοράρει, αλλά τον βοηθό να σηκώνει λανθασμένα την σημαία.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γ. ΤΑΤΣΗΣ): Κολοβούρης, Μπάρετ, Ζαμόρα, Προύντζος (80΄Κυρσανίδης), Ντε Τόμας (90΄Πετράτος), Καραγιάννης, Ντε Ολιβέιρα (66΄Λιοφάγος), Τραορέ (69΄ Γαϊτανίδης), Μασούρας (69΄Νάστος), Μπαξεβάνος, Ζέκχοφ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β΄(Σ. ΑΝΤΩΝΙΟΥ): Ξενόπουλος, Μαρτίνης (58΄Νταμπίζας), Κάτρης, Σιδεράς, Κρυπαράκος (46΄Τουρκοχωρίτης), Φρόκου (69΄Μαντσίνι), Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης (78΄Καλοσκάμης), Κυριόπουλος, Φουρτάδο, Μπιλάλ (69΄Καραμπάς)