Την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός Β΄με 2-0 από τον Ιωνικό στη Νίκαια. Οι πράσινοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν ενώ την ίδια στιγμή πλήρωσαν τις δύο στιγμές ολιγωρίας.

Το ματς στα πρώτα λεπτά ήταν αρκετά ισορροπημένο. Ο Παναθηναϊκός Β΄, αλλά και ο Ιωνικός προσπαθούσαν να απειλήσουν από κόρνερ, χωρίς να καταφέρουν κάτι αξιοσημείωτο.

Ο Παναθηναϊκός Β΄ δεν απειλήθηκε ουσιαστικά μέχρι το 30ο λεπτό του αγώνα ενώ την ίδια στιγμή σε 2-3 φάσεις, δημιούργησε κάποιες καλές προϋποθέσεις, ωστόσο οι πράσινοι δεν πήραν τις σωστές επιλογές στο επιθετικό τους τρίτο. Στο 31ο λεπτό του αγώνα οι γηπεδούχοι έφυγαν στην κόντρα, αλλά το σουτ του Τασουλή πέρασε άουτ. Οι πράσινοι αντέδρασαν και απείλησαν την εστία του Χριστοδουλή. Στο 31΄ο Μπιλάλ πήρε την κατοχή στα πλάγια, έπαιξε το 1-2 με τον Μαντσίνι, αλλά το σουτ του κατέληξε στα χέρια του Χριστοδουλή. Ένα λεπτό αργότερα ο Κρυπαράκος ανέβηκε έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Οι γηπεδούχοι στο 38΄ απείλησαν με την μπάλα από την απευθείας εκτέλεση του Ντε Βινσέντι να κοντράρει και να καταλήγει στο δοκάρι. Ο Παναθηναϊκός Β΄ μάλιστα έφτασε μια ανάσα από το 0-1, με τον Μαρτίνη να κάνει το σουτ από τα αριστερά και τον Χριστοδουλή να διώχνει με δυσκολία στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και ουσιαστικά στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του στον αγώνα ο Ιωνικός άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 48΄ο Ντε Βινσέντι βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Οι πράσινοι αντέδρασαν και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. Από την σέντρα του Μαρτίνη, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά με τον Χριστοδουλή να διώχνει με δυσκολία. Στο 52΄ μετά από μία εκτέλεση κόρνερ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με σουτ του Κανκολά. Οι πράσινοι στο 67΄ έφτασαν κοντά στο 2-1, με τον Αθανασακόπουλο από κοντά να στέλνει την μπάλα άουτ. Λίγο πριν το τέλος και συγκεκριμένα στο 87ο λεπτό του αγώνα, ο Φουρτάδο έκανε μια μαγική ενέργεια από τα δεξιά, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι του Χριστοδουλή.

Ιωνικός (Γ.Σίμος): Χριστοδουλής, Ιμεραλιλάι, Σόουζα, Ζαχάβι, Γκοράνοφ, Κανκολά, Οικονομίδης, Ντε Βινσέντι (88΄ Πογοσιάν), Γιακουμάκης (88΄ Δρίτσας), Σαλαζάρ (25΄ Τασουλής), Σίλβα (68΄ Ντάουντα)

Παναθηναϊκός (Σ. Αντωνίου): Σουρδής, Μαρτίνης, Σιδεράς, Προδρομίτης, Τουρκοχωρίτης (80΄ Λάμψιας), Συμεωνίδης (64΄ Βουτσάς), Κρυπαράκος (59΄ Χατζηιωάννου), Κυριόπουλος, Μαντσίνι (59΄ Αθανασακόπουλος), Φουρτάδο, Μπιλάλ (64΄ Νταμπίζας)