Ο Παναθηναϊκός Β’ ηττήθηκε με 1-0 από τον Διαγόρα στη Ρόδο σε ένα ματς που οι Πράσινοι έχασαν πολλές ευκαιρίες, τις οποίες δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν σε γκολ. Ουσιαστικά, μια κακή στιγμή στο 2ο λεπτό του αγώνα κόστισε στο Τριφύλλι.

Στην πρώτη φάση της αναμέτρησης ο Διαγόρας Ρόδου άνοιξε το σκορ. Μετά από μία σέντρα από τα δεξιά ο Τσιαντούλας μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 2′, σε μια φάση αμφισβητούμενη, καθώς υπάρχει σοβαρή υποψία για οφσάιντ του Μανιά.  Το ματς ήταν ισορροπημένο και στο 22′ ο Παναθηναϊκός Β’ έφτασε μία ανάσα από το 1-1. Οι Πράσινοι άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Φουρτάδο την πήρε έξω από την περιοχή, έκανε υπέροχο σουτ, αλλά σταμάτησε στο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Διαγόρας Ρόδου κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μανιάς, με τον Μαργκόνο να αποκρούει. Στο 38′ οι Πράσινοι είχαν νέα καλή στιγμή, με τον Λιούμη να μην προλαβαίνει για λίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου  ο Διαγόρας είχε 2-3 καλές στιγμές, που δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Μαργκόνο.

Οι Πράσινοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 58′ η κεφαλιά του Αθανασακόπουλου από το κόρνερ του Φουρτάδο πέρασε δίπλα από την εστία του Αυγερινού. Έξι λεπτά αργότερα η δεύτερη ομάδα του Τριφυλλιού έφτασε ξανά κοντά στην ισοφάριση. Ο Σαρδέλης με υπέροχη ενέργεια γύρισε την μπάλα στην μικρή περιοχή, αλλά κανείς δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της για να τη στείλει στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι μετά από ώρα απείλησαν. Μετά από λάθος, ο Μανιάς βγήκε τετ α τετ με τον Μαργκόνο, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 81′ το Τριφύλλι έχασε νέα τεράστια ευκαιρία με τον Μπιλάλ να μην καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μέσα από την περιοχή.  Στις καθυστερήσεις η δεύτερη ομάδα του Τριφυλλιού δεν μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσα, με το σουτ του Νταμπίζα να διώχνει ο Αυγερινός πάνω στη γραμμή.

Διαγόρας Ρόδου: Αυγερινός, Τσαβός (39΄ Αρίας),Δημητρίου (88΄ Σταματούλλας) Μανωλάκης, Ιγκνιάτοβιτς, Μασούρας, Μουντές, Τσιαντούλας, Φέκκας (78΄ Λούκιτς), Πάρντο, Μανιάς.

Παναθηναϊκός Β: Μαργκόνο, Σιδεράς, Φικάι (46΄ Μαρτίνης), Βουτσάς (66΄ Τουρκοχωρίτης), Μαντσίνι (57΄ Νταμπίζας), Φουρτάδο, Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Σαρδέλης, Λάμψιας (46΄ Αθανασακόπουλος), Λιούμης (57΄Μπιλάλ).