Ο Παναθηναϊκός Β ηττήθηκε με 1-0 απ’ την Athens Kallithea στο γήπεδο της Ριζούπολης σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 3η αγωνιστική της Super League 2. Οι Πράσινοι του Σωτήρη Αντωνίου μολονότι είχαν την κατοχή της μπάλας, δεν μπόρεσαν να βρουν ευκαιρίες για να γίνουν απειλητικοί με αποτέλεσμα να υποστούν την τρίτη ήττα τους σε τέσσερις αγώνες στο πρωτάθλημα. Με τη δεύτερη ομάδα του Τριφυλλιού αγωνίστηκαν ο Ζέκα και ο Τσοκάι.

Η Athens Kallithea είχε την πρώτη αξιόλογη τελική στο 31’ με μακρινό σουτ του Περέιρα αλλά ο Ξενόπουλος μπλόκαρε με ασφάλεια. Ο γκολκίπερ των Πρασίνων στάθηκε άτυχος στο 35’ καθώς είχε μια σύγκρουση στον αέρα με τον Μαρτίνη και στο 39’ αντικαταστάθηκε απ’ τον Λίλο καθώς δεν μπορούσε να συνεχίσει.

Λίγο πριν απ’ το φινάλε του ημιχρόνου η Athens Kallithea άνοιξε το σκορ. Στο 45+4’, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, ο Λουκίνας πρόλαβε την έξοδο του Λίλο, πήρε την κεφαλιά και ο Περέιρα με νέα κεφαλιά προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πράσινοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους, κυκλοφόρησαν την μπάλα, πίεσαν την Καλλιθέα αλλά δεν κατόρθωσαν να γίνουν απειλητικοί προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο δεύτερο 45λεπτο καθώς στο 76’ ο Μεχίας σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά, ενώ στην επαναφορά ο Ρομαό σούταρε πάνω απ’ τα δοκάρια του Λίλο.

Παναθηναϊκός: Ξενόπουλος (40’ Λίλο), Λαμψιάς (68’ Μαντσίνι), Μαρτίνης, Σιδεράς, Προδρομίτης, Τσοκάι, Ζέκα (57’ Αθανασακόπουλος), Καλοσκάμης (46’ Φουρτάδο), Κρυπαράκος, Σαρδέλης, Μπιλάλ (67’ Νταμπίζας).

Athens Kallithea FC: Πάντος, Μανθάτης, Ουές, Μεχίας (78’ Σίλβα), Μαρότα, Ρομαό, Ματίγια, Περέιρα (56’ Κυνηγόπουλος), Βασιλόγιαννης (78’ Μουστακόπουλος), Ντεμέτριους (86’ Τσιντώνης), Λουκίνας (86’ Ιωαννίδης).