Επιστροφή στις ήττες με παράπονα για την διαιτησία και 2-1 από το Αιγάλεω για τον Παναθηναϊκό Β, στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης», για την 30η αγωνιστική της Betsson Super League 2.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο 4’, αλλά το πλασέ του  Μπαρμπαρούση λίγο έξω από την μικρή περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ, πέρασε άουτ. Με τους Πράσινους να πατούν περιοχή στο 10ο λεπτό, με τον Ηλιάδη -μετά από κάθετη του Σαρδέλη- και τον Φυλακτό να πέφτει στην δεξιά γωνία, διώχνοντας σε κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός Β πίεσε ψηλά στη συνέχεια και ο Τσιριγώτης έκλεψε την μπάλα από τον Παπανικόλα, στο 22’, μέσα στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει και τον Φυλακτό που έδιωξε σε κόρνερ. Ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σιδεράς σκόραρε με κεφαλιά, αλλά υποδείχθηκε οφσάιντ, παρότι καλυπτόταν.

Έχοντας πάρει τον έλεγχο πλέον, το Τριφύλλι πήρε και το προβάδισμα στο σκορ, με τον Θεοχάρη να βγάζει τον Σαρδέλη τετ α τετ με τον Φυλακτό που τον ανέτρεψε. Ο Ηλιάδης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έκανε το 0-1 στο 30ο λεπτό. Ο Αλμπάνης είχε μια ακόμα καλή στιγμή, οκτώ λεπτά μετά, με την κεφαλιά του να περνάει άουτ, ενώ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιλιγκίρη από πλάγια και αριστερά, στο 44’, κατέληξε στην αγκαλιά του Ξενόπουλου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό Β στην επίθεση και τον Ηλιάδη να βγάζει ωραία πάσα στον Σαρδέλη, το σουτ του οποίου όμως απέκρουσε ο Φυλακτός, στο 47’. Το Αιγάλεω πρέσαρε ασφυκτικά στην συνέχεια, κέρδισε διαδοχικά κόρνερ χωρίς αντίκρισμα, ενώ έχασε διπλή ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 54ο λεπτό. Όταν η κεφαλιά του Τριμμάτη βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Ξενόπουλου, ενώ στην εξέλιξη ο τερματοφύλακας των Πράσινων απέκρουσε εντυπωσιακά και το σουτ του Δημητριάδη. Όπως συνέβη και στην προσπάθεια του Τριμμάτη, τέσσερα λεπτά μετά.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού Β συνέχισαν να δυσκολεύονται να κρατήσουν την μπάλα. Ωστόσο, σε μια αντεπίθεση στο 70’ ο Τσιριγώτης βρέθηκε στην περιοχή και δεξιά, αλλά σπατάλησε την ευκαιρία, σουτάροντας άστοχα. Με την ομάδα των δυτικών προαστίων να ισοφαρίζει σε 1-1, μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά και κεφαλιά του Παπανικόλα λίγο έξω από την μικρή περιοχή, στο 75ο λεπτό.

Μια ακόμα συζητήσιμη υπόδειξη του διαιτητή Τσαγκαράκη, που καταλόγισε πέναλτι του Σιδερά στον Χοτζάλι, στο 81’, έφερε το 2-1, με τον Δημητριάδη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί, δύο λεπτά μετά. Ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χοτζάλι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Αιγάλεω: Φυλακτός, Αναστασίου, Παπανικόλας, Βλάχος, Παναγιώτου, Λάσκαρης, Πιαστόπουλος, Σταματάκης (46’ Δημητριάδης), Τσιλιγκίρης (46’ Τριμμάτης), Αρναρέλλης (46’ Χοτζάλλι), Μπαρμπαρούσης (87’ Καλυβας).

Παναθηναϊκός Β: Ξενόπουλος, Τουρκοχωρίτης (87’ Καρβούνης), Ρόμπι, Σιδεράς, Μαρτίνης, Ηλιάδης (85’ Ματσαδές), Θεοχάρης (87’ Καραμπάς), Αλμπάνης, Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης, Τσιριγώτης (73’ Μαραθωνίτης).