Ο Παναθηναϊκός Β δεν σκόραρε, δέχτηκε δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ήταν καλύτερος από τα Χανιά και έχασε με 2-0, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Betsson Super League 2, στον Ασπρόπυργο.

Οι Κρητικοί μπήκαν δυνατά, πίεσαν ψηλά αλλά η πρώτη κλασική ευκαιρία καταγράφηκε από πλευράς Τριφυλλιού στο 6′ από κάθετη πάσα του Θεοχάρη στον Τσιριγώτη, ο οποίος απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα Κουτζαβασίλη πλάσαρε άστοχα. Στο 17′ εκτέλεση φάουλ του Αθανασακόπουλου έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Κουτζαβασίλη.

Στο 24′ από σέντρα του Βασιλόγιαννη ο Τριανταφυλλάκος αστόχησε αμαρκάριστος εντός περιοχής, ενώ στο 28′ ο Βάρκας έκλεψε την μπάλα από τον Σιδερά στο όριο της περιοχής και δεξιά, σέντραρε, αλλά το πλασέ του Μπαϊροβιτς ήταν κακό.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48′ έχασε ευκαιρία να σκοράρει με το σουτ του Σαρδέλη να περνάει άουτ. Στο 54′ τα Χανιά «απάντησαν» με το σουτ του Τριανταφυλλάκου στην δεξιά κλειστή γωνία του Χριστογεώργου ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Κόντρα στην ροή του αγώνα ήρθε το γκολ για τα Χανιά στο 68ο λεπτό. Ο Βασιλόγιαννης πήρε την μπάλα από αριστερά, συνέκλινε στην περιοχή αμαρκάριστος, το σουτ του πέρασε από αρκετά πόδια και κατέληξε στα δίχτυα.

Οι Πράσινοι άλλαξαν τον σχηματισμό τους σε 4-4-2 με την είσοδο του Σέχου και έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, έχοντας όμως πρόβλημα στην τελική επιλογή. Ο Παναθηναϊκός πίεσε χωρίς να φτάνει σε «καθαρή» ευκαιρία και τελικά δέχθηκαν δεύτερο γκολ από τεχνικό ψηλοκρεμαστό πλασέ του Κογιέτ  στο 86’.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει αλλά το εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Σιδερά από το ύψος του πέναλτι στο 89ο λεπτό κατέληξε στην αγκαλιά του Κουτζαβασίλη.

Παναθηναϊκός Β: Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Ρόμπι, Σιδεράς, Μαρτίνης (65’ Κούτσιας), Θεοχάρης, Ηλιάδης (73’ Σέχου), Κρυπαράκος, Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης (90’ Ματσαδές), Τσιριγώτης.

Χανιά: Κουτζαβασίλης, Ζιούλης, Πατάπης, Τσαμούρης, Βάρκας (53’ Καψάλης), Μασούρας (65’ Κάρλος), Τριανταφυλλάκος, Παναγιωτούδης, Κογιέτ,  Μπαΐροβιτς (83’ Κολλάς), Βασιλόγιαννης.