Ο Παναθηναϊκός Β παρουσιάστηκε κατώτερος της περίστασης για τουλάχιστον 45 λεπτά, απέναντι σε έναν Απόλλωνα Πόντου που «καιγόταν» για τη νίκη, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 2-1 στο δημοτικό στάδιο Πολυκάστρου, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος Betsson Super League 2.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, πίεσαν ψηλά και απείλησαν στο 7’, αρχικά με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αμπουντού, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Με τον Μουμίν να γίνεται κάτοχος της μπάλας στην επαναφορά, να σουτάρει με δύναμη από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Μαργκόνο.

Αντιθέτως, στο επόμενο λεπτό ο Εσαλό έκλεψε την μπάλα από τον Μαργκόνο, πάσαρε άμεσα στον Ντοναλντόνι και εκείνος με ευθύβολο σουτ διαγώνια και αριστερά της περιοχής πέτυχε το 1-0 σε κενή εστία.

Μετά το 15λεπτο, οι Πράσινοι κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα και έψαξαν την ισοφάριση, απέναντι σε έναν καλά οργανωμένο αμυντικά πλέον αντίπαλο. Στο 21’, κατέγραψαν την καλύτερη τους ευκαιρία, καθώς από σέντρα του Λάμψια από δεξιά ο Σαρδέλης πήρε την κεφαλιά στη μικρή περιοχή αλλά αυτή πέρασε λίγο άουτ.

Τελικά, ήταν ο Απόλλωνας Πόντου εκείνος που πέτυχε και δεύτερο τέρμα, στο 32’. Mε τον Ντοναλντόνι να κάνει το παράλληλο γύρισμα από δεξιά και τον Εσαλό να σκοράρει με προβολή στο δεύτερο δοκάρι. O Παναθηναϊκός Β είχε την ευκαιρία να μειώσει το σκορ, στο 35ο λεπτό, όμως ο Πίτκας έδιωξε με το ένα χέρι το σουτ του Κυριόπουλου από το ύψος του πέναλτι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Σωτήρη Αντωνίου να κάνει πέντε αλλαγές, έχοντας μείνει απόλυτα δυσαρεστημένος από την εικόνα της ομάδας του. Στο 57’, ο Αμπουντού σέντραρε από δεξιά και ο Τσαγκαλίδης έκανε το μονοκόμματο σουτ, αλλά ο Μαργκόνο απέκρουσε.

Με το Τριφύλλι να «απαντάει», στο 59ο λεπτό, όταν ο Εμπό έκανε ένα δυνατό σουτ, ο Πίτκας βρήκε ελάχιστα τη μπάλα και αυτή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τις καθυστερήσεις και τα πολλά φάουλ να περιορίζουν τον καθαρό αγωνιστικό χρόνο. Ένα γυριστό σουτ του Βουτσά, μετά από γέμισμα του Μαρτίνη από αριστερά, έξω και δεξιά της περιοχής των γηπεδούχων, στο 82’, κόντραρε στον Αμαραντίδη.

O Παναθηναϊκός Β μείωσε εν τέλει στο 90ο λεπτό, καθώς από ωραία ενέργεια του Κρυπαράκου από δεξιά, ο Μαρτίνης έκανε το ευθύβολο σουτ εντός περιοχής, ο Πίτκας απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Μπιλάλ, ο οποίος την «έστρωσε» στον Αθανασακόπουλο, με το πλασέ του να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

Απόλλων Πόντου: Πίτκας, Αμπουντού, Αμαραντίδης, Ντιαλοσί, Καλογέρης, Μουμίν, Λαμπίρης, Δαλιανόπουλος, Τσαγκαλίδης, Ντοναλντόνι (89’ Καλαϊτζίδης), Εσαλό (74’ Γαλεάδης).

Παναθηναϊκός Β: Μαργκόνο, Λάμψιας (46’ Κρυπαράκος), Προδρομίτης (46’ Αντωνίου), Σιδεράς, Μαρτίνης, Καραμπάς (46’ Bουτσάς), Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης, Σερπέζης (46’ Εμπό), Κυριόπουλος (46’ Μπιλάλ), Ταβάρες.