Ποδαρικό με το… αριστερό έκανε το 2022 ο Παναθηναϊκός Β που ηττήθηκε 1-0 στην Καλλιθέα, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Betsson Super League 2.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 2’, με γυριστή κεφαλιά του Μανθάτη μέσα στην περιοχή, μετά από σέντρα του Μουνιέ από τα δεξιά. Στη συνέχεια είχαν την πρωτοβουλία και έχασαν σαν ευκαιρία στο 12′ με εκτέλεση φάουλ του Μουνιέ που απέκρουσε ο Χριστογεώργος.

Οι Πράσινοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο αμέσως επόμενο λεπτό, με το γέμισμα του Αθανασακόπουλου για τον Τσιριγώτη, αλλά ο Βοσνιάδης απέκρουσε το πλασέ του δεύτερου από το ύψος του πέναλτι. Πιέζοντας ψηλά, ο Παναθηναϊκός Β ισορρόπησε το ματς αλλά δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να φτάσει στην εστία της Καλλιθέας.  Μάλιστα, σε μια αντεπίθεση της στο 33 ο Μουνιέ σούταρε με πολλά φάλτσα αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χριστογεώργου.

Το Τριφύλλι έχασε στο 36’ διπλή ευκαιρία για το 1-1 μέσα σε ένα λεπτό, όταν μετά από συνδυαστικό ποδόσφαιρο και σέντρα του Μαραθωνίτη από δεξιά, ο Τσιριγώτης άφησε την μπάλα κάτω από τα πόδια του, ο Σαρδέλης την έστρωσε στον Αθανασακόπουλο, εκείνος σούταρε με δύναμη αλλά ο Βοσνιάδης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, από σέντρα του Μαρτίνη από αριστερά, ο Σιδεράς έπιασε το σκαστό σουτ, με τον Βοσνιάδη να επεμβαίνει ξανά, αποκρούοντας και με τη βοήθεια και του οριζόντιου δοκαριού.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός Β συνέχισε να έχει τον έλεγχο, κυκλοφόρησε την μπάλα αλλά χωρίς λύσεις στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, απέτυχε να δημιουργήσει ουσιαστικούς κινδύνους. Ο Μουνιέ είχε μια καλή στιγμή με τη συμπλήρωση μιας ώρας, σουτάροντας όμως στην εξωτερική πλευρά της δεξιάς γωνίας του Χριστογεώργου.

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ηλιάδη από δεξιά, στο 62’, ο Κύργιας έκανε έγκαιρα την προβολή, προλαβαίνοντας τον Μαραθωνίτη πριν εκείνος σουτάρει. Η τελευταία φάση δημιουργήθηκε στο 90′ με τον τερματοφύλακα της Καλλιθέας να μπλοκάρει το σουτ του Τσιριγώτη.

Καλλιθέα: Βοσνιάδης, Ρώσση, Ευαγγέλου, Κύργιας, Ρέντζας, Ντιμίτριους (68’ Νάτσης), Μπουλούλης, Σαντάνα (72’ Τσιντώνης), Μουνιέ (68′ Χασανμπέγκοβιτς), Κυνηγόπουλος, Μανθάτης (42’ Κωστίκας).

Παναθηναϊκός Β: Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Ρόμπι (70’ Αντωνίου), Σιδεράς, Μαρτίνης, Ηλιάδης (84’ Μπιλάλ), Καρβούνης (46’ Φρόκου), Αθανασακόπουλος, Μαραθωνίτης (70’ Τουρκοχωρίτης), Τσιριγώτης, Σαρδέλης (80’ Κούτσιας).