Ο Παναθηναϊκός Β κέρδισε 3-1 τον Ο.Φ Ιεράπετρας, σε εξ αναβολής ματς στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Betsson Super League 2, παίρνοντας την πρώτη του νίκη στο 2022 στην πρεμιέρα του Χαβιέρ Βάθκεθ στον πάγκο. Οι Πράσινοι είχαν την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα,  προσπάθησαν να παίξουν γρήγορο και συνδυαστικό ποδόσφαιρο, ψάχνοντας άμεσα την πάσα στον κενό χώρο, απέναντι σε μια καλά οργανωμένη άμυνα.

Στο 13′ ο Τορίμπιο πρόλαβε τον Κρυπαράκο και έδιωξε σε κόρνερ μια ωραία κάθετη πάσα του Θεοχάρη, που θα έβγαζε τον συμπαίκτη του τετ α τετ με τον Καραγκιόζη, ενώ πέντε λεπτά μετά, από μια ακόμα οργανωμένη επίθεση, ο Κρυπαράκος πάτησε περιοχή, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο και ο Καραγκιόζης μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα.

Ο Παναθηναϊκός Β πήρε το προβάδισμα τελικά στο 22’, μετά από ωραίο γύρισμα του Τουρκοχωρίτη από δεξιά και σουτ του Αθανασακόπουλου από το ύψος του πέναλτι. Στο 26′ έχασε διπλή ευκαιρία για να διευρύνει το προβάδισμά του, αρχικά με τον Αθανασακόπουλο -την προσπάθεια του οποίου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καραγκιόζης- και στη συνέχεια με σουτ του Μαρτίνη, που κόντραρε.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 28′ σε ανατροπή του Αντερέγκεν από τον Ρόμπιι. Ο Μεσιδόρο ανέλαβε την εκτέλεσή του, ωστόσο ο Χριστογεώργος έπεσε σωστά αριστερά και απέκρουσε. Το Τριφύλλι σκόραρε δεύτερη φορά στο 33ο λεπτό, όταν ο Τσιριγώτης γύρισε την μπάλα στον Αθανασακόπουλο, ο οποίος με πολύ ωραίο σουτ με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Ο Ο.Φ. Ιεράπετρας απείλησε στο 39’ με τον Βουό να σουτάρει λίγο έξω από την μικρή περιοχή, αλλά τον Μαρτίνη να βάζει την κόντρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Κρήτης κατάφερε να κρατήσει περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή της, χωρίς να προβληματίσει ιδιαίτερα τον Χριστογεώργο. Στο 53′ ο Νεκούλ προσπάθησε να σκοράρει με εντυπωσιακό ψηλοκρεμαστό σουτ, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού Β έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 61’ από συνεργασία των Αγιούμπ-Τσιριγώτη, το συρτό διαγώνιο σουτ του δεύτερου έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ακόμα καλή στιγμή στο 67’, με το σουτ του Νεκούλ να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χριστογεώργου. Ωστόσο, δύο λεπτά μετά, από ωραία πάσα του Μπιλάλ, ο Τσιριγώτης πήρε την μπάλα, πέρασε τον Καραγκιόζη και σε κενή εστία πέτυχε το 3-0.

Τελικά, ο Ο.Φ. Ιεράπετρας μείωσε το σκορ στο 72′, καθώς από το γύρισμα του Νεκούλ από τα δεξιά, ο Ρόμπι στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Μια κεφαλιά του ίδιου παίκτη ανάγκασε τον Καραγκιόζη σε εντυπωσιακή επέμβαση τέσσερα λεπτά αργότερα, ενώ ένα σουτ του Ντι Λορέντζο από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 79’, σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Χριστογεώργου. Ο Τσιριγώτης στο 82’ αλλά και οι Μπιλάλ -εις διπλούν μάλιστα- και Φρόκου πέντε λεπτά αργότερα, είδαν τον Καραγκιόζη να τους λέει «όχι», διατηρώντας το σκορ στα επίπεδα του 3-1.

Παναθηναϊκός Β: Χριστογεώργος, Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι, Αντωνίου, Μαρτίνης (43’ Κούτσιας), Θεοχάρης, Αγιούμπ (68’ Ηλιάδης), Κρυπαράκος (68’ Μπιλάλ), Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης (83’ Φρόκου), Τσιριγώτης.

Ο.Φ. Ιεράπετρας: Καραγκιόζης, Ψάνης, Ντι Λορέντζο, Κάρδαρης, Τορίμπιο (79’ Κοντοές), Βουό, Μεσιδόρο, Λεμονής, Μπενίτεθ (79’ Ζησης), Αντερέγκεν (89’ Καζό), Νεκούλ.