Επιστροφή στις νίκες στο πρωτάθλημα Betsson Super League 2 για τον Παναθηναϊκό Β, που κέρδισε 3-2 τον Ηρακλή, για την 4η αγωνιστική, στο «Καυτανζόγλειο», κόντρα σε… όλους και σε όλα.

Οι Πράσινοι ξεκίνησαν με τριάδα στην άμυνα, προκειμένου να κλείσουν τους χώρους και να ελέγξουν τον ρυθμό. Πάτησαν περιοχή πρώτη φορά στο 11’, με το γέμισμα του Τουρκοχωρίτη από δεξιά για τον Τερεζίου, κερδίζοντας το κόρνερ.

Στην εξέλιξη της φάσης, όμως, οι γηπεδούχοι έφυγαν στην αντεπίθεση, εκμεταλλεύθηκαν το λάθος κοντρόλ του Μαρτίνη και άνοιξαν το σκορ. Με τον Πατράλη να βγαίνει τετ α τετ με τον Ξενόπουλο, που απέκρουσε, αλλά ο Τόμας πήρε το «ριμπάουντ» και με σουτ από κοντά έκανε το 1-0, στο 12ο λεπτό.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, με τον δυνατό αέρα να παίζει τον ρόλο του στην έλλειψη δημιουργίας φάσεων και τον Ηρακλή να κυκλοφορεί τη μπάλα. Ο Τουρκοχωρίτης είχε δύο σουτ στο 28’ και στο 31’, για να έρθει μια ακόμα καλή στιγμή των «κυανόλευκων», με τον Γιουμπιτάνα να αστοχεί από θέση μέσα αριστερά.

Ο Παναθηναϊκός Β έφερε το ματς στα ίσα στο 34ο λεπτό, όταν ο Αθανασακόπουλος «έσπασε» τη μπάλα στον Μπιλάλ κι εκείνος με ωραίο πλασέ από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 1-1. Ενώ πέντε λεπτά μετά, ο Αθανασακόπουλος έδωσε ωραία πάσα στον Ηλιάδη, το σουτ του οποίου από θέση έξω αριστερά πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ωστόσο, η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου έκανε την ανατροπή, καθώς σε αντεπίθεση τεσσάρων με τρεις, ο Αθανασόπουλος «πάτησε» περιοχή, ανατράπηκε, αλλά ο διαιτητής σωστά άφησε το πλεονέκτημα, καθώς ο Μπιλάλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη, για το 1-2 στο 43′.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον διαιτητή Τομαρά να ανακαλύπτει πέναλτι, ενώ ο Γιουμπιτάνα έπεσε πάνω στον Τερεζίου, στο 52’ και τον Μελούνοβιτς να ευστοχεί στην εκτέλεση, ισοφαρίζοντας σε 2-2 για τον Ηρακλή, δύο λεπτά αργότερα.

Το Τριφύλλι προσπάθησε να συνέλθει από την ψυχρολουσία στη συνέχεια, με τον Σωτήρη Αντωνίου να προχωράει και σε αλλαγές, αλλά ήταν ο αντίπαλος εκείνος που είχε την ευκαιρία να σκοράρει. Με τον Μελούνοβιτς να την σπαταλάει, στο 70ο λεπτό, αστοχώντας από πλεονεκτική θέση.

Φάσεις άλλες δεν υπήρξαν, με εξαίρεση ένα μακρινό, σκαστό σουτ του Εμπό, στο 76’ το οποίο πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βελλίδη. Η αδικία πάντως αποκαταστάθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν από ωραία μεταβίβαση του Ανδρικόπουλου ο Σαρδέλης βγήκε απέναντι στον Βελλίδη και με ένα άγγιγμα της μπάλας την έστειλε στα δίχτυα, για το τελικό 2-3.

Ηρακλής: Βελλίδης, Πανάγου, Παπαστεριανός, Χρουσιέλ (46’ Κωστούλας), Βιτλής, Σίλβα (90’ Κουντουριώτης), Πατράλης, Τόμας, Γιουμπιτάνα, Τότσκα (46’ Μανουσάκης), Αλεξιτς (46’ Μελούνοβιτς).

Παναθηναϊκός Β: Ξενόπουλος, Ρόμπι, Σιδεράς, Μαρτίνης, Τουρκοχωρίτης (66’ Ανδρικόπουλος), Εμπό, Βουτσάς, Ηλιάδης (59’ Σερπέζης), Τερεζίου (75’ Κρυπαράκος), Αθανασακόπουλος (75’ Καραμπάς), Μπιλάλ (66’ Σαρδέλης).