Παναθηναϊκός Β και Ζάκυνθος ήρθαν ισόπαλοι 1-1, στον Ασπρόπυργο, για την 27η αγωνιστική της Betsson Super League 2.

Οι Πράσινοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα, πάτησαν περιοχή αρκετές φορές, όμως η τελική ενέργεια δεν ήταν σωστή. Οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν να περιμένουν πίσω από την μπάλα και να ψάξουν κάποια αντεπίθεση για να απειλήσουν. Από μια τέτοια, στο 16ο λεπτό, ο Κάμερον βρέθηκε στην περιοχή, σούταρε από τα αριστερά, αλλά ο Ξενόπουλος βρήκε όσο έπρεπε την μπάλα και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά μετά, ο Καρβούνης «έπιασε» ένα μακρινό μονοκόμματο σουτ, αναγκάζοντας τον Μέντες να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Ο Παναθηναϊκός Β είχε δύο ακόμα σουτ, αμφότερα του Σερπέζη, εντός και εκτός περιοχής, στο 31’ και στο 33’ αντίστοιχα, με το πρώτο να στέλνει τη μπάλα άουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι και το δεύτερο στην αγκαλιά του Μέντες. Η Ζάκυνθος είχε μια ακόμα καλή στιγμή να πετύχει το 0-1, στο 38ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Νικολακόπουλου, ο Καλλιβωκάς έκανε αμαρκάριστος την κεφαλιά μέσα στην περιοχή ωστόσο αστόχησε. Η ομάδα του Χαβιέρ Βάθκεθ «απάντησε» στο 40’, καθώς ο Σιδεράς εκτέλεσε ωραία απευθείας φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής, αλλά ο Μέντες με εντυπωσιακή επέμβαση διατήρησε το 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Επτανήσιοι κατάφεραν και πήραν το προβάδισμα στο 49’, όταν σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νικολακόπουλου, ο Ξενόπουλος απέκρουσε με υπερένταση, αλλά ο Οντόνε παρακολούθησε τη φάση και με πλασέ πέτυχε το γκολ σε κενή εστία. Στο 61ο λεπτό ο Τσιριγώτης δέχτηκε την κάθετη πάσα μέσα στην περιοχή, σούταρε με τη μια από πλάγια θέση, αλλά ο Μέντες έδιωξε σε κόρνερ.

Τελικά, το Τριφύλλι έφτασε στην ισοφάριση στο 71’, όταν ο Μαραθωνίτης σούταρε από θέση μέσα δεξιά, ο Μέντες απέκρουσε, όμως ο Κούτσιας πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με προβολή πέτυχε το 1-1. Στη συνέχεια, πίεσε και για δεύτερο γκολ. Στο 81′ ο Σιδεράς πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι από εκτέλεση κόρνερ του Ηλιάδη αλλά ο Μέντες μπλόκαρε.

Στο 90′ ο Βαγιαννίδης έκανε ωραία ατομική ενέργεια, σούταρε από το ύψος του πέναλτι με το αριστερό με τον τερματοφύλακα της Ζακύνθου να διώχνει ενστικτωδώς σε κόρνερ. Στις καθυστερήσεις από γύρισμα του Μαραθωνίτη από δεξιά ο Ματσαδές σούταρε αμαρκάριστος αλλά αστόχησε.

Παναθηναϊκός Β: Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Σιδεράς, Μαρτίνης, Κούτσιας, Σερπέζης, Ηλιάδης (69’ Θεοχάρης), Κρυπαράκος, Καρβούνης (85’ Ματσαδές), Αλμπάνης (69’ Μαραθωνίτης), Τσιριγώτης.

Ζάκυνθος: Μέντες, Καραμί, Καλλιβώκας, Οντόνε, Κούνια, Εσόνο (80’ Μάρτινς), Σουρμπής (79’ Ντάσης), Νικολακόπουλος, Κοναγκάγια (90’ Κάρδαρης), Ρουκουά (79’ Λαμπόγλου), Κάμερον (64’ Μπαζάν).