Με νίκη ολοκλήρωσε την προετοιμασία του για τη νέα σεζόν και το πρωτάθλημα της Super League 2 ο Παναθηναϊκός Β, που κέρδισε με 2-0 τον ΠΑΟ Ρουφ σε φιλικό ματς στην Παιανία.

Το Τριφύλλι έπαιξε κατά διαστήματα αρκετά καλό ποδόσφαιρο, ενώ άπαντες οι διαθέσιμοι ποδοσφαιριστές πήραν χρόνο συμμετοχής για μια ακόμα φορά.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός Β ήλεγξε τον ρυθμό και ειδικά μετά το 20ο λεπτό πήρε την κυριαρχία. Στο 25’ ο Αθανασακόπουλος και έξι λεπτά μετά ο Τερεζίου δεν κατάφεραν ωστόσο να κεφαλαιοποιήσουν την ανωτερότητα της ομάδας τους, σκοράροντας.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 39’, όταν ο Παπουτσιογιαννόπουλος έκανε επικίνδυνο γύρισμα από τα δεξιά αλλά ο Εμπό έδιωξε πάνω στην γραμμή προ του επερχόμενου Νιτσάκου.

Ενώ στο 42ο λεπτό, με ατομική ενέργεια από αριστερά ο Ταβάρες πέρασε δύο αντίπαλους, ανατράπηκε από τον Χατζηλάμπρο και ο Αθανασακόπουλος ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σωτήρης Αντωνίου άλλαξε όλη την ενδεκάδα των Πράσινων, πλην των Χριστογεώργου, Κρυπαράκου και Τερεζίου, αλλά η εικόνα της ομάδας δεν αλλοιώθηκε.

Μάλιστα, στο 47ο λεπτό, από σέντρα του Σερπέζη από την δεξιά πλευρά, ο Σαρδέλης έβαλε έξυπνα το σώμα του, ακινητοποιώντας τον αντίπαλο του, γύρισε και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός Β είχε μια ακόμα πολύ καλή φάση, στο 58’, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι σε σουτ του Σερπέζη έξω από την μεγάλη περιοχή.

Στο 79ο λεπτό, ο ΠΑΟ Ρουφ θα μπορούσε να μειώσει, όταν ο Τσιάβος έκανε ατομική ενέργεια πάτησε περιοχή αλλά το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Παναθηναϊκός Β: Χριστογεώργος (70’ Σουρδής), Τουρκοχωρίτης (46’ Ανδρικόπουλος), Σιδεράς (46’ Αντωνίου), Εμπό (46’ Ρόμπι), Μαρτίνης (46’ Δημητριάδης), Ηλιάδης (46’ Σερπέζης), Βουτσάς (46’ Κωστόπουλος), Κρυπαράκος, Αθανασακόπουλος (46’ Καραμπάς), Ταβάρες (46’ Σαρδέλης), Τερεζίου.

ΠΑΟ Ρουφ: Κουνάδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Χατζηλάμπρος, Κατσούλης, Ντάνιελ, Σαντικάι, Καλλέργης, Ζαχαρός, Τσαρκάνι, Νιτσάκης, Ζαφειράκης. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Σμίλτος, Κουράφαλος, Τασιουλής, Γιαννακού, Φιλιμέγκας, Κουκοβίνας, Κονέ, Λαμπρίδης, Τσιάβος, Δήμιζας και Μερκούρι.