Ο Παναθηναϊκός Β δεν κεφαλαιοποίησε την συνολική ανωτερότητα του, ενώ δικαιούται να έχει παράπονα και από την διαιτησία μένοντας στο 1-1 στην Βέροια, με την ομώνυμη ομάδα, για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Betsson Super League 2.

Οι Πράσινοι μπήκαν καλά στο ματς, έκλεισαν σωστά τους χώρους, κυκλοφόρησαν την μπάλα και μόλις στο 5’ ο Μαρτίνης πάτησε περιοχή αλλά το διαγώνιο σουτ του πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βενετικίδη. Με τους γηπεδούχους να απειλούν στο 11’, όταν ο Ντουμάνης σούταρε από θέση μέσα δεξιά, με τον Μαργκόνο να αποκρούει εντυπωσιακά.

Μια συνεργασία των Ταβάρες-Αθανασακόπουλου, στο 21ο λεπτό κατέληξε σε άστοχο σουτ του δεύτερου, αν και αμαρκάριστος, από το ύψος της περιοχής. Ενώ, τρία λεπτά μετά, ο Κυριόπουλος σέντραρε από δεξιά, αλλά ο Αθανασακόπουλος δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή από την μικρή περιοχή.

Ο Παναθηναϊκός Β σκόραρε στο 24ο λεπτό με κεφαλιά του Σιδερά από γέμισμα του Καραμπά, η οποία δεν μέτρησε για οφσάιντ, σε μια -τουλάχιστον- οριακή φάση και κατέγραψε την μεγαλύτερη του ευκαιρία στο 31’. Καθώς ο Μαντσίνι έβγαλε ωραία κάθετη για τον Ταβάρες, που πέρασε και τον Βενετικίδη, αλλά πλάσαρε από πλάγια θέση στο δεξί εξωτερικό δίχτυ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Βέροια έβγαλε αντεπίθεση από αριστερά, με τον Μπελεβώνη να γεμίζει και την κεφαλιά του Μπουόλι να περνάει πάνω από την εστία.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για το Τριφύλλι καθώς ο Μαντσίνι βγήκε μόνος του από αριστερά, έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Αθανασακόπουλος με προβολή στο δεύτερο δοκάρι, σημείωσε το 0-1, στο 47ο λεπτό. Η ομάδα της Ημαθίας προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, με τον Γιουκούδη να σεντράρει από δεξιά, τον Μπελεβώνη να κάνει την κεφαλιά και τον Μαργκόνο να πέφτει σωστά, διώχνοντας σε κόρνερ.

Με την πίεση του αντιπάλου να ξεκινάει από πιο ψηλά, πλέον, οι παίκτες του Παναθηναϊκού Β δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν μπάλα και στο 58’ από σέντρα του Ντουμάνη στο δεύτερο δοκάρι ο Ελευθεριάδης έκανε την κεφαλιά ανενόχλητος, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Η Βέροια συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση, αλλά χωρίς να βρίσκει εύκολα χώρους, με τον Ντουμάνη να σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά ο Μαργκόνο ήλεγχε και μπλόκαρε, στο 70’. Ενώ μια ατομική ενέργεια του Μαρτίνη από αριστερά, που είχε επιλογές αλλά σούταρε από πλάγια θέση κατέληξε σε διώξιμο του Περδίκη προ της γραμμής, στο επόμενο λεπτό.

Οι Πράσινοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων στο 80ο λεπτό, με τον Σαρδέλη ωστόσο να υποδεικνύεται λανθασμένα οφσάιντ, μετά από πάσα του Φουρτάδο ενώ αμφότεροι ήταν πίσω από το κέντρο και έβγαιναν δύο εναντίον ενός. Τελικά, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Mπουόλι βρέθηκε στην περιοχή, έστρωσε στον επερχόμενο Κατσούκη ο οποίος με πλασέ στην αριστερή γωνία του Μαργκόνο διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Βέροια: Βενετικίδης, Ντουμάνης (77’ Κατσούκης), Ζε Εσόνο, Περδίκης, Κολλαράς, Μασούρας (83’ Ισαακίδης), Μπουκουβάλας, Γιουκούδης, Ελευθεριάδης (77’ Ιωάννου), Μπελεβώνης (61’ Μπαϊντού), Μπουόλι.

Παναθηναϊκός Β: Μαργκόνο, Λάμψιας, Προδρομίτης, Σιδεράς, Μαρτίνης, Καραμπάς (67’ Φουρτάδο), Βουτσάς (60’ Εμπό), Μαντσίνι (59’ Σερπέζης), Αθανασακόπουλος, Κυριόπουλος (73’ Δημητριάδης), Ταβάρες (73’ Σαρδέλης).