Ο Παναθηναϊκός Β των μόλις 16 διαθέσιμων ποδοσφαιριστών έχασε με 3-1 στη Λεωφόρο από τον προπορευόμενο της βαθμολογίας Λεβαδειακό στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Betsson Super League 2.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους προσπάθεια και με αρκετή δόση τύχης, μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Παναγιώτου σούταρε από μακριά, η μπάλα προσέκρουσε στο αριστερό δοκάρι του Χριστογεώργου, στη συνέχεια στην πλάτη του, ξανά στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, ακολούθησε νέα ψυχρολουσία για τους Πράσινους, με τον Συμελίδη να πασάρει στον επερχόμενο Μυτίδη, ο οποίος ανενόχλητος με ωραίο σουτ στη συμβολή της μεγάλης περιοχής, πέτυχε το 0-2.

Ο Παναθηναϊκός Β θα μπορούσε να μειώσει στο 11’, αλλά το τελείωμα του αμαρκάριστου Αθανασακόπουλου από το ύψος του πέναλτι ήταν άστοχο, ενώ στο 13, σε αντεπίθεση δύο εναντίον ενός, ο Τσιριγώτης άργησε να πασάρει στον επερχόμενο Κρυπαράκο. Ο Λεβαδειακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο 19’, από εκτέλεση φάουλ του Βρακά, ο Λιάγκας δεν κατάφερε να σκοράρει με προβολή στο δεύτερο δοκάρι. Ο ρυθμός έπεσε στην συνέχεια, με την ομάδα της Βοιωτίας να απειλεί ξανά στο 45ο λεπτό. Όταν ο Βρακάς σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Χριστογεώργος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Λεβαδειακό να πατάει περιοχή πρώτος στο 52ο λεπτό, αλλά και πάλι ο Χριστογεώργος απέκρουσε με το πόδι την προσπάθεια του Βρακά, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Χάμοντ αστόχησε όντας αμαρκάριστος. Στη συνέχεια, το Τριφύλλι κράτησε περισσότερη ώρα την μπάλα, προσπαθώντας ταυτόχρονα να παίξει από τα άκρα, βελτίωσε την εικόνα του χωρίς όμως να φτιάξει φάσεις.

Παράλληλα, ο σαφώς πιο έμπειρος Λεβαδειακός δεν δυσκολεύτηκε να κάνει διαχείριση του υπέρ του σκορ, ενώ είχε ακόμα μια αξιόλογη στιγμή μέχρι τη λήξη, με τον Χριστογεώργο να αποκρούει το σουτ του Μουτίνιο διατηρώντας το 0-2. Ωστόσο, σταδιακά ο Παναθηναϊκός άρχισε να βελτιώνει την εικόνα του και να ανεβάζει στροφές. Μάλιστα στο 81′ απείλησε με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αθανασακόπουλου, που απέκρουσε ο Στογιάνοβιτς. Επίσης, ένα λεπτό αργότερα η ωραία προσπάθεια του Τσιριγώτη, από θέση μέσα αριστερά, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Τελικά, οι Πράσινοι μείωσαν στο 83′ σε 1-2 με τον Σαρδέλη να πραγματοποιηεί εξαιρετική ατομική προσπάθεια και να σκοράρει από δύσκολη γωνία αριστερά της μικρής περιοχής. Μάλιστα, είχαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν στο 86′ αλλά ο Μαραθωνίτης δεν έβαλε καλά το σώμα του και η κεφαλιά του από τη μικρή περιοχή σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι. Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε με τον Τζημόπουλο, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά στο 88′ έπειτα από εκτέλεση φάουλ.

Παναθηναϊκός Β: Χριστογεώργος, Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι, Αντωνίου, Κούτσιας (90’ Δημητρίου), Θεοχάρης (90’ Ματσαδές), Ηλιάδης (68’ Καρβούνης), Κρυπαράκος (75’ Μαραθωνίτης), Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης, Τσιριγώτης.

Λεβαδειακός: Στογιάνοβιτς, Χάμοντ, Μεχία, Περδόμο (71’ Νίκας), Βρακάς (59’ Μουτίνιο), Λιάγκας, Μυτίδης (58’ Δούμτσιος), Παναγιώτου, Τζημόπουλος, Τσάπρας (90’+3’ Κωνσταντινίδης), Συμελίδης (71’ Αλμπάνης).