Την ήττα από την Κηφισιά με 2-0 γνώρισε ο Παναθηναϊκός Β, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Betsson Super League 2, στο «Μιχάλης Κρητικόπουλος».

Η ομάδα των βορείων προαστείων ξεκίνησε πιο πιεστικά, είχε την κατοχή της μπάλας και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 9’, όταν από εκτέλεση κόρνερ και αδυναμία των παικτών του Τριφυλλιού να απομακρύνουν, η μπάλα έφτασε στον Σωτηράκο, ο οποίος με ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-0.

Μετά το πρώτο 15λεπτο, ο Παναθηναϊκός Β άρχισε να βρίσκει τα «πατήματά» του, προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση, με τον Ενγκμπακοτό να χάνει την ευκαιρία να σκοράρει με κεφαλιά παρότι πρόλαβε τον Μιχελή, μετά από σέντρα του Μαραθωνίτη από τα δεξιά, στο 20’.

Κόντρα στην ροή του αγώνα, ωστόσο, ήταν η Κηφισιά εκείνη που σημείωσε και δεύτερο γκολ από νέο λάθος, με τον Οικονομίδη να ξεκινάει λίγο κάτω από την σέντρα, να φτάνει στην αντίπαλη περιοχή και με σουτ από θέση μέσα δεξιά να πετυχαίνει στο 26ο λεπτό το 2-0.

Η ομάδα του Γιάννη Βονόρτα είχε ακόμα μία καλή στιγμή, με τον  Μαρτίνη να σεντράρει από αριστερά και τον Τσιριγώτη να κάνει την κεφαλιά από την μικρή περιοχή, αλλά να αστοχεί για λίγα εκατοστά, στο 27’.

O Παναθηναϊκός Β συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι, αλλά ήταν αναποτελεσματικός στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, με τον Ενγκμπακοτό στην αντεπίθεση στο 37’ και τον Αθανασακόπουλο στο 43ο λεπτό με προσωπική ενέργεια να έχουν ακόμα δύο χαμένες ευκαιρίες.

Η πρώτη αξιόλογη φάση στην επανάληψη καταγράφηκε και αυτή από πλευράς Πράσινων, που μπήκαν δυνατά, με το διαγώνιο σουτ του Μαραθωνίτη από δεξιά να σταματάει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Μιχελή, στο 51’.

Το μοτίβο παρέμεινε ίδιο στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να οπισθοχωρούν και τον Παναθηναϊκό Β να ψάχνει τον τρόπο να μειώσει το σκορ, παίζοντας «στρωτό» ποδόσφαιρο.

Κάτι που θα μπορούσε να γίνει στο 69ο λεπτό, αλλά ο Μιχελής είπε «όχι» σε διαδοχικές προσπάθειες των Βαγιαννίδη και Σιδερά, με εντυπωσιακές επεμβάσεις.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την υπεροχή τους, αλλά το «σκαστό» σουτ του Σέχου, στο 79’, πέρασε ελάχιστα άουτ, με το 2-0 να παραμένει έτσι μέχρι τέλους.

Κηφισιά: Μιχελής, Πριόνας, Αρτυματάς, Γκότοβος (34’ Παυλάκης), Σωτηράκος, Οικονομίδης (88′ Μκριτσιάν), Πρίτσας (34’ Παπασάββας), Καλλέργης (67’ Καραγκούνης), Ντοριβάλ, Τετέι, Κρητικός.

Παναθηναϊκός Β: Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Σιδεράς, Ρόμπι (46’ Αντωνίου), Μαρτίνης, Θεοχάρης (88′ Καρβούνης), Αθανασακόπουλος, Ενγκμπακοτό, Ηλιάδης (60’ Σαρδέλης), Μαραθωνίτης (77’ Τουρκοχωρίτης), Τσιριγώτης (77’ Σέχου).