Μετά από ένα «γεμάτο» παιχνίδι, Παναθηναϊκός Β και Καραϊσκάκης Άρτας αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 στο «Γεώργιος Τσόκας», στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Betsson Super League 2.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, πιέζοντας πολύ ψηλά, και απείλησαν πρώτη φορά με σουτ του Ρούνεϊ μόλις στο 4’. Στο αμέσως επόμενο λεπτό πήραν το προβάδισμα, έπειτα από σέντρα του Σταματή, o Ρούνεϊ με κεφαλιά-πάσα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ο Ντοναλντόνι ανενόχλητος σκόραρε με προβολή.

Οι Πράσινοι του Γιάννη Βονόρτα προσπάθησαν να ξεπεράσουν το αρχικό σοκ, κράτησαν και κυκλοφόρησαν την μπάλα κυρίως από τα δεξιά, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν τον τρόπο να γίνουν απειλητικοί μέσω οργανωμένης επίθεσης. Η πρώτη αξιόλογη φάση τους καταγράφηκε στο 29′ με την παράλληλη μπαλιά του Βαγιαννίδη προς τον Σέχου, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Γλυνό και κατέληξε κόρνερ.

Τελικά, από ακόμη μια προώθηση του Βαγιαννίδη, ο διεθνής αμυντικός του Παναθηναϊκού Β ανατράπηκε από τον Μπεκατώρο και ο Θεοχάρης ευστόχησε στο πέναλτι, πετυχαίνοντας το 1-1 στο 32’. Μάλιστα, η ομάδα του Γιάννη Βονόρτα έφτασε κοντά στο 2-1 πριν από την ανάπαυλα, με τον Σέχου να κλέβει και να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Χουάντερσον απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεκατώρου, ο Χριστογεώργος έδιωξε και στην επαναφορά ο Ρούνεϊ σούταρε από την μικρή περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού.

Ο Παναθηναϊκός Β ήταν πιο δραστήριος στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Ηλιάδη και Μαραθωνίτη να έχουν δύο καλές στιγμές στο 48’ και στο 52’. Το Τριφύλλι συνέχισε να πιέζει, ψάχνοντας δεύτερο γκολ. Στο 59′ ο Μπεκατώρος πρόλαβε με σωτήριο τάκλιν τον Σαρδέλη προτού σουτάρει από το ύψος του πέναλτι.

Το Τριφύλλι έφτασε στην ανατροπή στο 65′. Έπειτα από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Ηλιάδη, ο Σέχου βγήκε τετ α τετ με τον Χουάντερσον, ο οποίος τον ανέτρεψε εντός περιοχής. Ο Σέχου ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στην απέναντι πλευρά για το 2-1.

Κόντρα στην ροή του αγώνα, τρία λεπτά αργότερα, οι Αρτινοί έφτασαν στην ισοφάριση (2-2), χάρη σε φοβερό σουτ του Ρούνεϊ από θέση έξω δεξιά, με την μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι της εστίας του Χριστογεώργου.

Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο τρίτο γκολ στο 71′. Από νέα κάθετη πάσα του Ηλιάδη προς τον Σέχου, ο δεύτερος πάτησε περιοχή, σούταρε απέναντι στον Χουάντερσον αλλά όχι «γεμάτα» με την μπάλα να αναπηδά στο χορτάρι και να μην βρίσκει στόχο. Οι ευκαιρίες για το νικητήριο γκολ συνεχίστηκαν εκατέρωθεν. Στο 74′ ο Ρούνεϊ απείλησε, ενώ στη συνέχεια οι Πράσινοι έφτασαν κοντά στο γκολ μετά την ωραία συνεργασία των Σέχου και Κρυπαράκου, όμως το σουτ του τελευταίου ήταν άστοχο.

Ο Παναθηναϊκός Β έψαξε το 3-2 μέχρι τέλους, αλλά δεν το πέτυχε ούτε στο 90′ όταν ο Ηλιάδης γέμισε από αριστερά αλλά η κεφαλιά του Τσιριγώτη πέρασε ελάχιστα άουτ, ούτε και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν το σουτ του Σέχου από πλάγια θέση εντός περιοχής πέρασε πάνω από το τέρμα του Χουάντερσον. Ίδια ήταν και η κατάληξη της προσπάθειας του Βαγιαννίδη, το σουτ του οποίου, υπό την πίεση του Γαλεάδη, πέρασε ψηλά άουτ.

Παναθηναϊκός Β: Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Ρόμπι (86’ Τσιριγώτης), Αντωνίου, Μαρτίνης, Θεοχάρης, Ηλιάδης, Μαραθωνίτης (62’ Κρυπαράκος), Αθανασακόπουλος (86’ Καρβούνης), Σαρδέλης (76’ Κούτσιας), Σέχου.

Καραϊσκάκης Άρτας: Χουάντερσον, Τάμπας, Γλυνός, Κλιγγόπουλος, Μπεκατώρος, Ναζίμ, Ρουμπανγκούκα (78’ Βαφειάδης), Ρούνεϊ, Δερμιτζάκης (85’ Κριστμάρεβιτς), Ντοναλντόνι (61’ Γαλεάδης), Σταμάτης.