Παρά τις 12 απουσίες, ο Παναθηναϊκός Β παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο απέναντι στο σύνολο του Νίκου Παπαδόπουλου στη φιλική αναμέτρηση προπονητικού χαρακτήρα που διεξήχθη στα Σπάτα.

Με πολλά τρεξίματα και αρκετό πρέσινγκ, αμφότερες οι ομάδες έκαναν εντυπωσιακό το πρώτο ημίχρονο κι έδωσαν ένταση στην αναμέτρηση, στην οποία η «γαλανόλευκη» άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό. Ο Λάμψιας ανέτρεψε τον Τζόλη, ο τελευταίος εκτέλεσε από την άσπρη βούλα, ο Ξενόπουλος έφτασε στη μπάλα, αλλά αυτή γύρισε και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0 της εθνικής Ελπίδων.

Η αντίδραση από πλευράς «πράσινων» ήρθε άμεσα κι έτσι στο 14ο λεπτό μετά από ένα σουτ του Σαρδέλη που σταμάτησε στο δοκάρι, ο Μαρτίνης κατάφερε από πολύ δύσκολη γωνία να πετύχει το γκολ για το 1-1. Οι Ξενόπουλος και Τζολάκης στις δύο εστίες ήταν αρκετά απασχολημένοι, με τον Κούτσια ν’ απειλεί τα καρέ του Παναθηναϊκού με διπλή προσπάθεια στο 20ο λεπτό και τους Βουτσά και Νταμπίζα να ψάχνουν το γκολ της ανατροπής λίγο αργότερα.

Το δεύτερο τέρμα για την Εθνική ομάδα ήρθε στο 37οι λεπτό από τον Νίνο, που κατάφερε να βρεθεί ανενόχλητος στην περιοχή του Παναθηναϊκού Β και από τη σέντρα του Κίτσου από αριστερά, γράφοντας το 2-1. Ο Μαντσίνι που πέρασε με αλλαγή στο δεύτερο μέρος θα έπαιζε ρόλο στην νέα ισοφάριση του «τριφυλλιού», αφού, στο 58’ κι έπειτα από ωραία κυκλοφορία, συνδυάστηκε με τους Αθανασακόπουλο και Βουτσά και ο τελευταίος κατάφερε να σκοράρει για το 2-2.

Το ματς λόγω και των πολλών αλλαγών στη συνέχεια δεν είχε ιδιαίτερες ευκαιρίες, με τις Ελπίδες να φτάνουν στο υπέρ τους 3-2 στο 80ο λεπτό με τον Σουρλή και τον Νίκο Παπαδόπουλο να χρησιμοποιεί όσους είχε διαθέσιμους προς επιλογή. Δεν αγωνίστηκε για τον Παναθηναϊκό Β ο Χατζηϊωάννου.

Παναθηναϊκός: Ξενόπουλος (65’ Σουρδής), Λάμψιας (46’ Μαντσίνι), Μαρτίνης (80’ Διαμαντής), Ρόμπι, Πιτσώτης, Αθανασακόπουλος (85’ Νικολετόπουλος), Βουτσάς, Καραμπάς (73’ Καρβούνης), Βολάκης (85’ Τσεβάς), Σαρδέλης (46’ Συμεωνίδης), Νταμπίζας

Εθνική Ελπίδων: Τζολάκης, Τσοπούρογλου, Χρυσόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Κίτσος, Μεταξάς, Κουρφαλίδης, Τζόλης, Κρυπαράκος, Νίνο, Κούτσιας