Ο Παναθηναϊκός Β πλήρωσε… ακριβά τα «παιδικά» λάθη που έκανε απέναντι στον Διαγόρα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, γνωρίζοντας την βαριά ήττα με 4-1 στο δημοτικό στάδιο Ρόδου, για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος Betsson Super League 2.

Οι Πράσινοι πήραν τον έλεγχο από το ξεκίνημα του ματς, κυκλοφόρησαν με υπομονή την μπάλα και απείλησαν πρώτοι στο 5ο λεπτό. Όταν από εκτέλεση φάουλ από δεξιά του Καρβούνη, ο Ρόμπι πήρε την κεφαλιά έξω από τη μικρή περιοχή αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Από ένα λάθος του Δημητριάδη, που έχασε την μπάλα, ο Σταμένκοβιτς σέντραρε παράλληλα από αριστερά, με τον Τσιαντούλα να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, πετυχαίνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους, μόλις στο 11’.

Ο Παναθηναϊκός Β προσπάθησε να ισοφαρίσει, χωρίς ωστόσο να έχει κάποια σωστή ενέργεια στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Με τον Διαγόρα να αμύνεται αποτελεσματικά, κλείνοντας τους χώρους και να περιμένει κάποια αντεπίθεση για να «χτυπήσει». Όπως και έγινε στο 26ο λεπτό, καθώς από την πάσα του Τσιαντούλα ο Σταμένκοβιτς βγήκε ταχύτατα στην «κόντρα» απέναντι στον Σουρδή και με δυνατό διαγώνιο σουτ σημείωσε το 2-0.

Ένα σουτ του Τερεζίου από θέση μέσα δεξιά, με τη συμπλήρωση του ημιώρου, ήταν αδύναμο και επέτρεψε στον Αθανασόπουλο να μπλοκάρει. Ενώ από λάθος του Ρόμπι, ο Μανιάς πάτησε περιοχή και σούταρε στην κλειστή γωνία του Σουρδή, που έδιωξε σε κόρνερ, στο 33’. Τελικά, οι Ροδίτες έφτασαν και σε τρίτο τέρμα, στο 39ο λεπτό, με τον Ρόμπι να σκοράρει στην εστία της ομάδας του με κεφαλιά, στην προσπάθειά του να διώξει. Για να έρθει η πρώτη ωραία συνεργασία των παικτών του Σωτήρη Αντωνίου, με τον Δημητριάδη να δίνει την ασίστ στον Σερπέζη ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ, μείωσε σε 3-1 στο 43’.

Ο Παναθηναϊκός Β ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τρεις αλλαγές, αλλά ήταν ο αντίπαλός του εκείνος που απείλησε πρώτος, με τον Μανιά να σουτάρει από θέση μέσα αριστερά και τον Σουρδή να διώχνει σε κόρνερ, στο 52ο λεπτό. Τρία λεπτά μετά, ο Τερεζίου βρέθηκε σε θέση βολής, από πλάγια και αριστερά της περιοχής, αλλά το γυριστό σουτ του πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αθανασόπουλου. Αντιθέτως, στο 57’, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Σουρδή και αφού δεν βρέθηκε κανείς να διώξει την μπάλα, ο Μανιάς κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, για το 4-1 υπέρ του Διαγόρα.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τους γηπεδούχους να οπισθοχωρούν, κάνοντας παράλληλα διαχείριση του υπέρ τους αποτελέσματος και το Τριφύλλι να μην μπορεί να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Στο 83ένα σουτ του Καραμπά λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή κατέληξε στην αγκαλιά του Αθανασόπουλου, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαρδέλης κέρδισε πέναλτι, ο Αθανασακόπουλος το εκτέλεσε, όμως ο Αθανασόπουλος έπεσε σωστά δεξιά και το απέκρουσε, διατηρώντας το 4-1.

Διαγόρας: Αθανασόπουλος, Μαγκάκης, Γιανναράκης, Μανιώτης, Τάτσης (80’ Πετράκης), Γκάτα (87’ Παραστατίδης), Καραμάνης, Τσιαντούλας (72’ Μπούμπας), Αρίας (80’ Παπαϊωάννου), Μανιάς, Σταμένκοβιτς.

Παναθηναϊκός Β: Σουρδής, Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι (46’ Σιδεράς), Αντωνίου, Δημητριάδης (46’ Μαρτίνης), Εμπό (63’ Αθανασακόπουλος), Βουτσάς (46’ Καραμπάς), Σερπέζης, Κρυπαράκος, Τερεζίου (68’ Σαρδέλης), Καρβούνης.