Η πρεμιέρα του Παναθηναϊκού στο νέο πρωτάθλημα δεν ήταν αυτή που θα ήθελαν ο Ντάνι Πογιάτος και οι ποδοσφαιριστές του. Οι Πράσινοι ηττήθηκαν με 1-0 από τον Αστέρα στην Τρίπολη, προβληματίζοντας με την απόδοσή τους κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησαν τουλάχιστον σε δύο περιπτώσεις πριν ακόμα συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο.

Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά οι ποδοσφαιριστές του Τριφυλλιού ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους ήταν αυτοί που πίεσαν τους Αρκάδες, ήλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό της αναμέτρησης και δημιούργησαν κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Παρ’ όλα αυτά δεν κατάφεραν να τις αξιοποιήσουν, άλλοτε γιατί η τύχη τους γύρισε την πλάτη και άλλοτε γιατί ο Παπαδόπουλος κατάφερε να σώσει την ομάδα του με εντυπωσιακές επεμβάσεις.

Πιο χαρακτηριστικές ίσως περιπτώσεις ήταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρλίτος στο 26’ όταν η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Αστέρα, αλλά και η διπλή χαμένη ευκαιρία με τον Σαβιέρ αλλά και τον Ισπανό επιθετικό τρία λεπτά αργότερα.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 48’, ο Σιδηρόπουλος παρά το ότι συμβουλεύτηκε τον VAR, δεν υπέδειξε την εσχάτη των ποινών στο αντικανονικό μαρκάρισμα του Κώτσιρα πάνω στον Καρλίτος μέσα στην περιοχή του Αστέρα.

Από την πλευρά τους, οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο δυσκολεύτηκαν πολύ να βρουν χώρους για να απειλήσουν, ενώ ο Αστέρας σε μία αντεπίθεση στο 73’ βρήκε με τον Ριέρα το γκολ που έμελλε να του χαρίσει τη νίκη.

Ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα στο δεύτερο 45λεπτό, είναι το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι δεν δημιούργησαν επί της ουσίας ούτε μία «καθαρή» ευκαιρία μπροστά στην εστία της ομάδας της Τρίπολης. Έτσι, το 1-0 έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με τους γηπεδούχους, μάλιστα, να είναι αυτοί που σε δύο αντεπιθέσεις έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Άλβαρες (72′ Τασουλής), Σουάρες, Πασαλίδης, Μουνάφο (72′ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μπελόκ (56′ Βαλιέντε), Ριέρα, Αλί Μπαμπά (56′ Τιλίκα), Κρέσπι (92′ Ρούμπεν Γκαρσία), Μπαράλες.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Μαυρομμάτης (85′ Ζαγαρίτης), Σάντσες, Πούγγουρας, Βέλεθ, Κουρμπέλης (70′ Αλεξανδρόπουλος), Αγιούμπ, Σερπέζης (60′ Μπουζούκης), Σαβιέρ (71′ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος, Μακέντα.