Τη νίκη με την οποία θα ξεκινούσε με τρόπο ιδανικό το μίνι πρωτάθλημα των play offs, έχασε μέσα από τα χέρια του ο Παναθηναϊκός στην Τρίπολη. Παρά το γεγονός πως μέχρι και το 84’ της αναμέτρησης, οι Πράσινοι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με διαφορά δύο γκολ, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν και να αποσπάσουν τελικώς τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Έτσι, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι έχασε την ευκαιρία για ένα τρίποντο που θα της έδινε τη δυνατότητα να εκμεταλλευτεί στο έπακρο ενδεχόμενες απώλειες των ομάδων που βρίσκονται πάνω από αυτήν στη βαθμολογία στη μάχη για ένα από τα εισιτήρια που οδηγούν στα Κύπελλα Ευρώπης της επόμενης σεζόν.

Αξιοσημείωτο πως ο Ρουμάνος τεχνικός κλήθηκε να καταστρώσει τα πλάνα του έχοντας πολύ σημαντικές απουσίες, ειδικά στο χώρο της μεσαίας γραμμής αφού δεν μπορούσε να υπολογίζει στις υπηρεσίες των τραυματιών Κουρμπέλη, Σανκαρέ και Μαουρίσιο, ενώ στην επίθεση εκτός ήταν ο τιμωρημένος Καρλίτος.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με λιγοστές καλές στιγμές για τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους πάντως να έχουν πάντως την υπεροχή. Όλες τις συγκινήσεις, ωστόσο, το ματς τις επεφύλασσε στο δεύτερό του ημίχρονο. Οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Χουάνκαρ και Μακέντα πέτυχαν δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά. Αρχικά στο 58’ ο Ιταλός με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ισπανού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ το ίδιο έπραξε και στο 59’ με πλασέ παίρνοντας και πάλι την μπάλα από τον αριστερό οπισθοφύλακα της ομάδας.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο έμοιαζαν όλα να εξελίσσονται ιδανικά. Ο Αστέρας Τρίπολης όμως δεν τα παράτησε. Αύξησε την πίεσή του προς την εστία του Διούδη και αρχικά δικαιώθηκε στο 84’ όταν ο Φερνάντες μείωσε σε 2-1 με πλασέ από το ύψος του πέναλτι. Στα λεπτά που απέμειναν το ματς έγινε… ροκ. Και τον επίλογο έμελλε να τον γράψει ο τερματοφύλακας της αντίπαλης ομάδας που με δυνατό σουτ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων στέρησε από το Τριφύλλι τη σπουδαία νίκη.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής (73′ Αλβάρες), Καστάνο, Χριστόπουλος, Μπελόκ (72′ Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Σίτο (63′ Aλί Μπαμπά), Ριέρα, Κρέσπι (63′ Τιλίκα), Λουίς Φερνάντεθ

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος (82′ Αθανασακόπουλος), Αγιούμπ (74′ Ενγκμπακοτό), Χατζηγιοβάνης (94′ Σάντσες), Βιγιαφάνιες, Μακέντα (82′ Ιωαννίδης).