Ήταν ένα ματς, με έναν και μοναδικό στόχο για το Τριφύλλι. Τη νίκη. Ο Παναθηναϊκός μετά τα επιτυχημένα αποτελέσματα κόντρα σε Λαμία και Απόλλωνα Σμύρνης, έψαχνε το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο έτσι ώστε να καλύψει το χαμένο έδαφος από το κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα και να έχει την ευκαιρία να δουλέψει στη διακοπή με σκοπό να εμφανιστεί ακόμα καλύτερος στην επανέναρξη. Αντί αυτού, οι Πράσινοι εμφανίστηκαν νωθροί, με πολλά προβλήματα στο δημιουργικό κομμάτι του παιχνιδιού και πληρώνοντας μία στιγμή αδράνειας στο φινάλε της αναμέτρησης, γνώρισαν την ήττα με σκορ 1-0 από τον Ατρόμητο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην αναμέτρηση με ξεκάθαρη στόχευση. Να κρατήσουν τους ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού μακριά από την εστία του Γιαννιώτη. Παίζοντας μαζική άμυνα, οι Περιστεριώτες κατάφεραν να περιορίσουν σημαντικά τους Πράσινους που σε όλη τη διάρκεια των πρώτων 45’ δημιούργησαν μόλις δύο επικίνδυνες καταστάσεις για να σκοράρουν. Στην πρώτη ο Σαβιέρ δεν βρήκε στόχο με το πλασέ που επιχείρησε μέσα από την μεγάλη περιοχή, ενώ ανάλογη τύχη είχε και η προσπάθεια του Χατζηγιοβάνη λίγα λεπτά αργότερα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο, όμως η κεφαλιά του Κωτσόπουλου πέρασε άουτ. Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα στη δημιουργία στην επανάληψη, καταγράφοντας μόνο ορισμένες υποψίες καλών στιγμών. Κάπως έτσι, φτάσαμε στο 88’. Σε εκείνο το χρονικό σημείο, δύο από τις αλλαγές της ομάδας του Ατρόμητου αποδείχθηκαν καθοριστικές αφού ο Ενσικουλού και ο Χριστοδουλόπουλος, που είχαν περάσει στο ματς λίγα λεπτά νωρίτερα, συνεργάστηκαν και με κεφαλιά ο δεύτερος νίκησε τον Διούδη για να πετύχει το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την δεύτερη ήττα του, αλλά και την τρίτη απώλεια βαθμών σε τέσσερα εντός έδρας παιχνίδια, δείχνοντας πως πρέπει να αλλάξει πολλά ενόψει της ιδιαίτερα απαιτητικής συνέχειας στο πρωτάθλημα, αν θέλει να παραμείνει κοντά στις θέσεις των play offs.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Ζαγαρίτης, Μαουρίσιο, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (74′ Βιγιαφάνιες), Σαβιέρ (61′ Αϊτόρ), Καρλίτος, Μακέντα (61′ Καμπετσής).

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Γκάλο, Γούτας, Γκαλβάο, Κιβρακίδης, Μανούσος, Ούμπιδες (82′ Χαρίσης), Σάλομον (82′ Μπουσούλατζιτς), Αγκάγιεφ (59′ Χριστοδουλόπουλος), Κωτσόπουλος (83′ Μουνίθ), Μάτιτς (67′ Ενσικουλού).