Όταν δεν σκοράρεις στις ευκαιρίες που δημιουργείς, τότε είναι δύσκολο να ελπίζεις σε ένα θετικό αποτέλεσμα. Αυτό είναι νόμος στο ποδόσφαιρο. Νόμος που βρήκε την τέλεια εφαρμογή του στο ντέρμπι του Φαλήρου με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Ο Παναθηναϊκός, αφού πρώτα άφησε ένα ημίχρονο να περάσει χωρίς να παρουσιάσει καλό πρόσωπο, κυριάρχησε στην επανάληψη όμως δεν βρήκε τρόπο να μετατρέψει σε γκολ τις κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησε. Έτσι, οι Πράσινοι παρά το γεγονός πως δεν άξιζαν να φύγουν από το γήπεδο ηττημένοι, έμειναν για μία ακόμα αγωνιστική μακριά από τα θετικά αποτελέσματα και έφεραν σε ακόμα δυσκολότερη θέση τους εαυτούς τους, ενόψει της απαιτητικής συνέχειας.

Το παιχνίδι είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο το Τριφύλλι εμφανίστηκε νωχελικό. Χωρίς καλή κυκλοφορία της μπάλας, δεν κατάφερε παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις να πλησιάσει με αξιώσεις την περιοχή των γηπεδούχων. Από την πλευρά τους, οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού, εκμεταλλευόμενοι μία στιγμή αδράνειας της Πράσινης άμυνας, βρήκαν το γκολ που έμελλε να τους δώσει τη νίκη με τον Φορτούνη στο 21’.

Στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές του Λάζλο Μπόλονι παρουσίασαν μία τελείως διαφορετική εικόνα. Έλεγξαν πλήρως τον ρυθμό της αναμέτρησης και δημιούργησαν τρεις κλασικές ευκαιρίες για να φέρουν τουλάχιστον το ματς στα ίσια. Σε αυτές τις περιπτώσεις, ωστόσο, άλλοτε ο Σα και άλλοτε η αστοχία των παικτών του Τριφυλλιού διατήρησαν το 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Άξιο αναφοράς, φυσικά, πως ο Πορτογάλος ρέφερι του αγώνα σε συνεργασία με τον VAR επέτρεψαν στους ερυθρόλευκους να ολοκληρώσουν το ματς με 11 παίκτες παρά το μαρκάρισμα – ορισμό της κόκκινης κάρτας του Μπουχαλάκη στον Βιγιαφάνιες, για την οποία ο Έλληνας χαφ των γηπεδούχων είδε κίτρινη. Κάπως έτσι, ο Παναθηναϊκός μετά από 9 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα παραμένει με μόλις δύο νίκες και σίγουρα καλείται στη συνέχεια να ανακάμψει για να πετύχει το μίνιμουμ στόχο που έχει για την εφετινή σεζόν.

Oλυμπιακός: Σα, Ντρέγκερ, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά (78′ Πέπε), Μασούρας (86′ Λοβέρα), Ραντζέλοβιτς (66′ Σουντανί), Φορτούνης (86′ Ανδρούτσος).

Παναθηναϊκός: Διούδης, Ζαγαρίτης, Σάντσες, Σένκεφελντ (46’ Αλεξανδρόπουλος), Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Χατζηγιοβάνης (63′ Bιγιαφάνιες), Χουάνκαρ (46’ Σαβιέρ, 90′ Mολό), Μακέντα, Καρλίτος.