Δεύτερο φιλικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού για το φετινό καλοκαίρι και δεύτερη νίκη για την ομάδα του Ντάνι Πογιάτος. Οι Πράσινοι μετά την επικράτησή τους επί της Μαρκό το απόγευμα του Σαββάτου, νίκησαν και τον ΟΦΗ με 1-0 χάρη σε γκολ του Φεντερίκο Μακέντα. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο 20λεπτο, χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν ιδιαίτερα τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα, ο ΟΦΗ πάτησε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα είχε και δύο καλές στιγμές για να σκοράρει όμως αρχικά στο 24’ ο Φιγκεϊρέντο αστόχησε σε τετ α τετ με τον Διούδη, ενώ έντεκα λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας του Τριφυλλιού απέκρουσε εντυπωσιακά το μακρινό σουτ του Σακόρ.

Ό,τι δεν κατάφεραν να πετύχουν οι Κρητικοί, το κατάφερε ο Παναθηναϊκός στο 41’ με τον Σαβιέρ να κάνει ωραία σέντρα από αριστερά και τον Μακέντα να κατεβάζει και να σουτάρει δυνατά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Γουάλεϊ. Σημειώνεται, πως τόσο ο δημιουργός όσο και ο σκόρερ ήταν από τους διακριθέντες για το Τριφύλλι στην αποψινή αναμέτρηση.

Στην επανάληψη οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές που είχαν ως αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός της αναμέτρησης. Μοναδική καλή στιγμή το σουτ του Χατζηγιοβάνη στο 65’ όταν ο Γουάλεϊ έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε. Έτσι, το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα και «σφράγισε» τη δεύτερη φιλική νίκη των Πράσινων.

Παναθηναϊκός: Διούδης (61’ Ξενόπουλος), Μαυρομμάτης, Καραγιάννης (46’ Σαμαράς), Σένκεφελντ (46’ Βέλεθ), Ζαγαρίτης (61’ Λαζαρίδης), Σερπέζης (46’ Μπουζούκης), Αγιούμπ (61’ Τζαβίδας), Κουρμπέλης (61’ Αλεξανδρόπουλος), Σαβιέρ (61’ Εμμανουηλίδης), Αϊτόρ (46’ Χατζηγιοβάνης), Μακέντα (61’ Ιωαννίδης).

ΟΦΗ: Γουάλεϊ (69’ Σωτηρίου), Oυές (68’ Μίγγος), Βούρος (70’ Βαφέας), Σελίμοβιτς, Κοροβέσης (46’ Γιαννούλης), Σουρνάκης (68’ Διαμαντής), Σακόρ (46’ Στάικος), Σαρντινέρο (46’ Μαρινάκης), Ναμπί (46’ Νοικοκυράκης), Βαζ (68’ Γρίβας), Φιγκεϊρέντο (68’ Γκαργκαλατζίδης).