Μήνυμα πως χρειάζεται ακόμα χρόνο και αρκετή δουλειά για να φτάσει στον απαιτούμενο βαθμό ετοιμότητας, έστειλε ο Παναθηναϊκός στο φιλικό με αντίπαλο τον Λεβαδειακό στην Καλλιθέα. Το Τριφύλλι μπορεί να επικράτησε των Βοιωτών με σκορ 1-0, ωστόσο, έδειξε να έχει προβλήματα κυρίως στο δημιουργικό κομμάτι του παιχνιδιού. Οι ποδοσφαιριστές του Ντάνι Πογιάτος συνάντησαν μία πολυπρόσωπη άμυνα, κάτι που αναμένεται να συμβεί κόντρα σε πολλές ομάδες κατά τη διάρκεια της σεζόν.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τους τυπικά γηπεδούχους να έχουν μεν την κατοχή της μπάλας, όμως να μην μπορούν να βρουν τρόπο να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Η καλά οργανωμένη άμυνα του Λεβαδειακού δημιούργησε προβλήματα στον Παναθηναϊκό, ενώ η μοναδική καλή στιγμή στα πρώτα 45’ άνηκε στους φιλοξενούμενους όταν στο 39’ ο Συμελίδης δεν βρήκε στόχο από καλή θέση.

Στην επανάληψη, οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού εμφανίστηκαν πιο δραστήριοι και πλησίασαν περισσότερο την εστία του Γκέκα, όμως και πάλι οι καλές στιγμές ήταν λιγοστές. Καλύτερη όλων αυτή στο 55’, όταν ο Μπουζούκης μετά από συνεργασία με τον Αγιούμπ έκανε το γυριστό όμως έστειλε την μπάλα να περάσει άουτ.

Κάπως έτσι, φτάσαμε στο 57’ όταν ο Τζιώρας ανέτρεψε τον Κουρμπέλη μέσα στην μεγάλη περιοχή του Λεβαδειακού. Ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι και ο Μακέντα με ωραίο χτύπημα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να πετύχει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Στο τελευταίο μισάωρο, ο Λεβαδειακός δεν απείλησε σε κανένα σημείο την εστία του Διούδη, ενώ και οι αρκετές αλλαγές των δύο προπονητών επηρέασαν την εικόνα του αγώνα. Ενδεικτικό πως έπρεπε το ρολόι να δείξει τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ για να καταγραφεί η επόμενη καλή στιγμή. Τότε που ο Καρλίτος μπήκε στην περιοχή και γύρισε ωραία στον Μακέντα, όμως ο Γκέκας την τελευταία στιγμή πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ. Το 1-0 έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με τους ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού να στρέφουν πλέον την προσοχή τους στην αναμέτρηση της προσεχούς Δευτέρας με αντίπαλο την ΑΕΛ για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Μαυρομμάτης (46’ Βέλεθ), Ζαγαρίτης (87’ Καραγιάννης), Μπουζούκης (67’ Χατζηγιοβάνης), Κουρμπέλης (87’ Αλεξανδρόπουλος), Αγιούμπ, Αϊτόρ (67’ Σερπέζης), Καρλίτος, Σαβιέρ (46’ Μακέντα).

Λεβαδειακός: Γκέκας, Βήχος (84’ Πούλος), Τσάπρας (84’ Κυριαζής), Λιάγκας (46’ Θεοχάρης). Καραχάλιος (84’ Γερακιός), Κάκκο (46’ Μαρκολίνο), Κονέ (64’ Παναγιώτου), Μεχία (75’ Καραμπάς), Νίλι (64’ Τσιώλης), Συμελίδης (75’ Βαγγέλωφ), Μυτίδης (55’ Τζιώρας).