Θριαμβευτής του ντέρμπι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός που, με γκολ των Μαουρίτσιο και Σανκαρέ, επικράτησε με σκορ 2-1. Οι Πράσινοι ακολουθώντας πιστά το πλάνο του προπονητή τους και αξιοποιώντας τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη και γιόρτασαν με τον καλύτερο τρόπο τη συμπλήρωση 113 ετών από την ίδρυση του μεγαλύτερου Συλλόγου της χώρας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρόπο ιδανικό για το Τριφύλλι αφού οι ποδοσφαιριστές του Λάζλο Μπόλονι έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους. Και μπορεί ο Ενγγκαμποκοτό στο 5’ να μην βρήκε στόχο, όμως ένα λεπτό αργότερα ο Μαουρίτσιο δεν έχασε την ευκαιρία. Μετά από πολύ ωραία συνεργασία του Ιωαννίδη με τον Σανκαρέ και σέντρα του Σενεγαλέζου, ο Βραζιλιάνος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Όσο περνούσε η ώρα, οι φιλοξενούμενοι αύξαναν την πίεσή τους προς την εστία του Διούδη, ωστόσο αν και είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον Έλληνα τερματοφύλακα.

Οι ποδοσφαιριστές του Λάζλο Μπόλονι μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη και απείλησαν με τον Ιωαννίδη όμως να μην βρίσκει στόχο στο 49’. Οι φιλοξενούμενοι επεδίωξαν να ελέγξουν τον ρυθμό μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, όμως λογάριαζαν χωρίς τον Σανκαρέ. Ο νεοαποκτηθείς χαφ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση φάουλ του Χουάνκαρ και ασταθή απόκρουση του Σα σε κεφαλιά του Βέλεθ. Η ομάδα του Πειραιά μείωσε σε 2-1 με γκολ του Ελ Αραμπί στο 84’, όμως δεν κατάφερε να πετύχει κάτι παραπάνω.

Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Διούδης με σωτήρια επέμβαση δεν επέτρεψε στον Μασούρα να φέρει το ματς στα ίσια και έτσι έβαλε και εκείνος φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη σπουδαία νίκη. Ο Παναθηναϊκός έγινε η πρώτη ομάδα στο πρωτάθλημα που αναγκάζει τον αιώνιο αντίπαλό του να φύγει από το γήπεδο με σκυμμένο κεφάλι και την ίδια στιγμή πήρε ένα καθοριστικής σημασίας τρίποντο ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Μολό, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος (70′ Νιάς), Σανκαρέ, Μαουρίσιο, Ενγκμπακοτό (77′ Αϊτόρ), Ιωαννίδης, Καμπετσής (66′ Καρλίτος).

Ολυμπιακός: Σα, Ρέαμπτσιουκ, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (56′ Μπα), Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Καμαρά (76′ Μασούρας), Τιάγκο Σίλβα, Βρουσάι (46′ Βαλμπουενά), Φορτούνης (56′ Ελ Αραμπί), Χασάν (76′ Κάιπερς).